Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara 166 bin göç aldı

Başkent'e son bir yılda 166 bin 7 kişi göç etti. İstanbul'un ardından göçte ikinci sırada bulunan Ankara'ya bu dönemde Artvin'in nüfusundan fazla kişi geldiği belirlendi

Başkent oluşunun yanı sıra sanayi, eğitim ve sosyal alanlarda son yıllarda yakaladığı ivmeyle dikkat çeken Ankara'ya neredeyse bir şehir göç etti. Başkent'e son bir yılda 166 binden fazla kişinin geldiği belirlendi. İstanbul'un ardından göçte ikinci sırada bulunan Ankara'ya, Artvin, Kilis, Gümüşhane gibi illerin nüfusundan fazla kişi geldi. Kente göç edenlerin net sayısı ise 40 bini aştı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2011 bazlı nüfus ve konut araştırmasına göre, bulundukları şehirlerden çeşitli nedenlerle göç edenler daha çok büyük illeri tercih ediyor. Bunların başında ise İstanbul, Ankara ve İzmir geliyor. Bir yıl içinde bulundukları ilden Ankara'ya göç edenlerin sayısı 166 bin 7 olarak gerçekleşti.

ŞEHİRLERİN NÜFUSUNU GEÇTİ
Ankara'nın aldığı göç sayısı, bazı illerin toplam nüfusunu geçti. Başkent'i bir yılda Artvin, Gümüşhane, Tunceli, Bayburt, Ardahan ve Kilis'in nüfusundan fazla kişi yaşamak için tercih etti. Artvin'in nüfusu 164 bin 97, Gümüşhane'nin 127 bin 396 kişi, Tunceli'nin 84 bin 46, Bayburt'un 75 bin 584, Ardahan'ın 106 bin 78, Kilis'in ise 121 bin 721 kişi olarak gerçekleşti. Ankara'nın net göç hızı binde 8.4 olarak ölçüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara 166 bin göç aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN