Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara kedisine Rum oyunu

Kıbrıs Rum kesiminin 2006'da başlattığı çalışma sonucunda Ankara kedisi, yeni bir safkan ırk olarak dünyaya tanıtılıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Baklava, kahve derken şimdi de kedimizi çaldılar. Ankara Kedisi, Kıbrıs Rum Kesimi'nin 2006 yılında başlattıkları çalışmalarla Rumlar'ın milli kedisi olarak tanıtıldı. Dev Afrodit adı verilen "Ankara Kedisi" 2012 yılında Dünya Kedi Federasyonu WCF (World Cat Federation) tarafından yeni bir safkan ırk olarak kabul edildi.

"BİZİM İÇİN KÜLTÜREL MİRAS"
Ankara Kedisi Derneği Başkanı Veteriner Hekim Tarkan Özçetin, politikaya alet edildiğini anlatarak, "Asırlardır bu topraklarda bir bütün olarak doğal olarak var olmuş kedilerimiz içindeki en eski ırk olan Ankara Kedisi diğer bütün uzun tüylü kedilerin atası olarak bilinmektedir. Kedilerimiz bizler için tarihi ve kültürel mirastır. Onlara Anadolu'nun en eski ve doğal parçası olarak sahip çıkmalıyız" dedi.

"FIRSAT VERMEYELİM"
Ankara Kedisi Derneği olarak yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu dile getiren Tarkan Özçetin, hükümetten ve Büyükşehir Belediyesi'nden destek istedi. Özçetin, "Meydanı boş bırakarak, başkalarına politik malzeme vermemeliyiz. Kedimizin dünyaya yanlış tanıtılmasına izleyici kalmayalım. Kendi doğal kedilerimizi daha iyi tanıyalım, başkalarına fırsat vermeyelim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara kedisine Rum oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN