Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutulmaya yüz tutan sanat: Kat'ı

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Osmanlı'nın gözde sanatlarından hat sanatını süslemek için yapılan kat'ı, Emel Nurhan Ogan ve öğrencilerinin çabalarıyla yaşatılıyor. İstanbul'da 40 kişilik bir atölyeyle kat'ı sanatını yaşatmaya çalışan Ogan ve öğrencileri, açtıkları "Kat'ı, Minyatür ve Tezhip Sergisi" ile kat'ı sanatını Ankaralılar'la buluşturdu.

SÜSLEMEYLE YAPILIYOR

Emel Nurhan Ogan'ın öğrencilerinden biri olan Nükhet Yokay, 5 yıldır kat'ı sanatıyla ilgilendiğini belirterek, kat'ı'nın unutulmaya yüz tutan sanatlar arasında olduğunu bu amaçla birçok şehirde sergi açıp tanıtım yaptıklarının altını çizdi. Arapça kesme anlamına gelen kat'ı kelimesinden türeyen, kat'ı sanatının öğrencisi Yokay, kat'ının, bir desenin veya yazı istifinin kağıt veya deri gibi tabakalardan oyulmasıyla yapılan bir süsleme sanatı olduğunu belirtti.

SWAROVSKİ TAŞ KULLANILIYOR

Kullandıkları kağıtların, kesme aletlerinin ve yapıştırıcıların diğer sanatlarda kullanılan malzemelerden farklı ve özel olduğunu vurgulayan Yokay, "Eserlerimizde 'kretuar' denilen bıçaklar kullanıyoruz. Tutkal gibi yapıştırıcılar bir süre sonra kurtlanma yapıyor bu nedenle nişastalı muhallebiye benzer bir yapıştırıcı kullanıyoruz. Bazı eserlerimizde altını eziyor, 'Swarovski' taşları kullanıyoruz. Biraz masraflı bir sanat oluyor" dedi.

Seda DENİZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulmaya yüz tutan sanat: Kat'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN