Osman BEKAR: Güreşsiz olimpiyat olur mu?

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC'nin "güreşin 2020 Olimpiyatları'nda yer alacak 25 temel branş arasından çıkarılması" kararını alması sonrası dikkatler bu konuya çevrildi.
28 sporla yapılan 2008 Olimpiyatları'ndan sonra IOC beyzbol ve softbol'u 2012 Olimpiyatları'nın programından çıkarmıştı. 2020 Olimpiyatları'nın 25 'ana sporu'nun belirlenmesi toplanan IOC güreşi eledi.
Bu karar tavsiye niteliğinde ama değişme ihtimali zayıf.
Eylül ayında Buenos Aires'te yapılacak olan IOC toplantısında, güreş; karate, wushu, paten, wakeboard, tırmanma, squash ve beyzbolla birlikte olimpiyatların 26. Sporu olmak için yarışacak.
Ancak buradaki yarışta karate ve wushu bir adım öne çıkıyor.
Ülkemizin son dönemdeki performanslarına bakınca da sanki karate ve wushu daha şanslı gibi duruyor.
Tavsiye kararı aşamasında olmasına rağmen Türkiye, İran, Rusya ve Japonya tepkilerini uluslararası alanda dile getirmeye başladılar. 2020 Olimpiyat Oyunları'nın aday şehirleri arasında yer alan Tokyo'nun kampanya yüzü olan ünlü güreşçi Yoshida, "Şoke olmuş durumdayım" derken FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık 'Madalyalarımı geri veririm' diyerek kararın geri alınmasını istedi. Tepkiler bununla da bitmedi en son Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti de görevinden istifa etti.
Ancak karara tepki verirken FILA'nın da özeleştiri yapması gerek. IOC'nin güreşi ana sporlar arasından çıkarma nedeni olarak bu sporun sürekli değişen kuralları, seyirci ilgisinin azalması, bilet satışları ve reytingler gibi nedenler öne sürüldü.
Özellikle kuralların sürekli değişmesi seyircileri olumsuz etkilerken FILA bu konuda birleştirici bir karar alamadı.
Sıklıkla değişen kurallar ve adaletsiz uygulamalar bu spora zarar verdi. Örneğin 1.5 dakika puansız geçilmişse kura çekiliyor ve şanslı olan sporcu periyodu kazanıyor. İyi güreşmek kadar şanslı olmak da gerek. Biraz Güreş biraz kumar yani..
1896'da ilk modern olimpiyat için yazılan resmi marşın sözlerinde 'Koşarken, güreşirken, cirit atarken…' diyordu.
Artık Olimpiyat marşı da değişecek gibi görünüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Güreşsiz olimpiyat olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN