Zor günlerin dostu

Jandarma Komando Asayiş Komutanlığı Sualtı Timi, vatandaşın en zor gününde acılarını bir nebze de olsa dindirebilmek için görev yapıyor. Tim, bugüne kadar 72 kişiye ulaştı

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Soğuk ve karanlık sular... Birçok insana korkutucu gelse de buralar Jandarma Sualtı Arama Kurtarma Timi'nin görev yeri. Onlar Van'ın Muradiye ilçesinde oynarken dereye düşerek kaybolan çocuğu buzlu suda arayan, Menderes Nehri'ne düşen otomobile ulaşan ekip… Suyun soğuk olması veya görüşün bulunmaması onlar için sadece küçük bir detay. Tek amaçları görevlerini yerine getirmek, vatandaşların zor günlerinde acılarını bir nebze de olsa dindirebilmek.

SÜREKLİ EĞİTİM YAPIYORLAR

Sualtı Timi'nde, iki subay, bir basınç odası operatörü, sağlık astsubayı, 12 dalgıç uzman jandarma ve 5 bot operatörü görev yapıyor. Onlar, her an göreve çıkacakmış hazır bekliyor. Arama-kurtarma faaliyeti olmadığı günlerde tim üyeleri haftanın bir günü havuzda bir günü barajda eğitim yapıyor. Kurtboğazı Barajı'nda eğitimlerini yapan tim, ilk olarak yapacakları eğitimin niteliğine göre malzemelerini belirliyor.

DALGIÇLAR KURBAĞA ADAM KURSU'NU BİTİRİYOR
Orhan Adıgüzel, dalgıçların Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde açılan Kurbağa Adam Kursu'nu başarıyla bitirdikten sonra göreve başladıklarını belirterek, "Görev süreleri boyunca, arama teknikleri, dalış amiri, olay yeri dalış, cankurtaran, ilk yardım, bot operatörlüğü, temel tahrip, geliştirilmiş patlayıcı düzenekleri ve helikopterden atlama kursları görüyorlar" dedi.

72 VATANDAŞ ARANDI
Sualtı Tim Komutanı Yardımcısı Jandarma Üsteğmen Orhan Adıgüzel, timin su altı ve su üstü suç delillerini aramak ve bulmak, akarsu, baraj ve göllerde boğularak kaybolan, yardım isteyenlere yönelik arama kurtarma faaliyetiyle sel, su baskını gibi doğal afetlerde arama kurtarma görevlerini yapmak için kurulduğunu belirtti. Timin 88 arama-kurtarma faaliyeti yaptığını açıklayan Adıgüzel, 72 vatandaşın arandığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zor günlerin dostu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN