Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölü hayvanların da çürümesi engellendi

Giriş Tarihi: 22.2.2013

AÜ Veteriner Fakültesi bilim adamları, "Body Worlds" sergisiyle ses getiren Gunter Von Hagens'in ünlü yöntemiyle ölü hayvanların çürümesini engelledi

Alman Bilim Adamı ve Anatomist Dr. Gunter Von Hagens'in dünyayı sallayan "Body Worlds" çalışmasının bir benzeri Başkent'te yapılıyor. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'ndaki bilim adamları "plastinasyon" yöntemini kullanılarak ölü hayvanların çürümesini engelledi. Etik kaygılar nedeniyle şimdilik hayvanlar üzerinde çalıştıklarını söyleyen proje sorumlusu Öğretim Görevlisi Dr. Okan Ekim, "Bu çok zahmetli ve masraflı bir iş" dedi.

SONUÇLAR ÇOK BAŞARILI

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Plastinasyon Laboratuvarı çatısı altında çalışmalarına devam eden bilim adamları, yaklaşık 3 yıldır yürüttükleri çalışmaların meyvesini aldı. Bu yöntemle birçok çalışmadan başarılı sonuç aldıklarını anlatan Ekim, "Şimdiye kadar anne karnında ölmüş bir sığır, at beyni, kalp, böbrek, sıçanlar üzerinde bu yöntemi denedik ve hepsinde başarılı sonuçlar aldık. Sırada başka hayvanlar var" diye konuştu.

TEHLİKELİ KİMYASALLAR

Plastinasyonla çürümesi engellenen hayvanların organlarını öğrencilerin derste inceleme fırsatı bulduklarını anlatan Ekim, eskiden ilkel ve sağlıksız yöntemlerle çalıştıklarını söyledi. Ekim, bu yöntemin masraflı olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: "Plastinasyonda kullandığımız bütün araç gereçler ve özel dondurucular yurt dışından getiriliyor. Tehlikeli kimyasallarla çalışıyoruz. Aylarca uğraşıyoruz."

SIRADA KAPLAN YAVRUSU VE ZÜRAFA VAR
Bugüne kadar başarılı sonçlar elde eden bilim adamları, kaplan yavrusu ve zürafanın plastinasyon işlemini yapmak için hazırlanıyor. Bu ölü hayvanlar daha sonra fakültedeki Veteriner Anatomi Müzesi'nde sergilenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü hayvanların da çürümesi engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN