Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektronik sigara kanser yapıyor

Uzmanlar, kanserojen madde içeren elektronik sigaranın bağımlılığı devam ettirdiğini belirtti

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Tütünle mücadele kampanyasıyla tüm dünyaya örnek olan Türkiye'de elektronik sigara satışları patladı. Tiryakiler, sigarayı bırakmak için elektronik sigaraya sarıldı. Uzmanlar, dumansız bir hayat için başvurulan elektronik sigaranın bağımlılığı devam ettirdiğine dikkat çekerek bu ürünün kanserojen etkileri bulunduğunu belirtti.

HER YERDE SATILIYOR

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İsmet Çok, özellikle büyükşehirlerde elektronik sigara satışlarında patlama yaşandığını anlatarak, "Sigara içen kişiler, alınan nikotin dışında pek çok karsinojenik, mutajenik ve teratojenik özellikte kimyasal maddeye de beraberinde maruz kalıyor. Sigara içmeyi bırakamayanlar elektronik sigara tercih ediyor. Fiyatları 120 ile 500 TL arasında değişen bu ürünleri internet başta olmak üzere pek çok yerde bulabiliyorsunuz. İnsan sağlığına zarar veren ürünün bu şekilde pazarlanması ise son derece yanlış" dedi.

MÜCADELEYE ENGEL

Elektronik sigaranın bağımlılığı bitirmeyen bir araç olarak tütün mücadelesinin önünde engel olduğunu dile getiren Çok, "Normal sigaraya 3-4 günde ödenen para ile bu ürün temin edilip çok daha uzun süre kullanılabiliyor. Bu da bağımlılığı bitirmiyor" dedi. Çok, Türkiye'de satılan ürünlerin genelde Çin kaynaklı olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektronik sigara kanser yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN