Nüfus dengesi değişecek

Giriş Tarihi: 24.2.2013

Yenimahalle'ye bağlı olan Çayyolu bölgesindeki 8 mahalle Çankaya'ya geçecek, nüfusa göre Türkiye'nin en kalabalık ilçesi burası ilan edilecek

TBMM'nin kararıyla Yenimahalle'den alınarak Çankaya'ya bağlanması kararlaştırılan Çayyolu bölgesindeki 8 mahalle, nüfus dengelerini değiştirecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ankara Bölge Müdürlüğü'nün tamamladığı mahalli nüfus sayımına göre Yenimahalle'den Çankaya'ya 96 bin 352 nüfus geçecek. Bu sayı, Türkiye'nin en kalabalık ilçesi unvanını Keçiören'den alarak Çankaya'ya verecek. Yenimahalle'ye bağlı olan Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri ile Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin Çevre Yolu içinde kalan kısmı, TBMM'nin kararıyla Çankaya'ya dahil ediliyor. TÜİK Ankara Bölge Müdürlüğü'nün 2012 yılı için gerçekleştirdiği mahalli nüfus sayımı sonuçlarına göre söz konusu mahallelerin toplam nüfusu ise 96 bin 352 olarak belirlendi.

87 binlik fark atacak
Nüfus dengelerini değiştirecek olan sayıma göre şu anda 832 bin 75 kişi olan Çankaya ilçesinin nüfusu 928 bin 427'ye ulaşacak. Böylelikle 840 bin 809 nüfusla Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olma özelliğini elinde bulunduran Keçiören, ikinci sıraya gerileyecek. Aradaki 87 binlik farkla lider koltuğuna oturan Çankaya ise hem Başkent'in hem de Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüfus dengesi değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN