Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdealist sanatçılar UNESCO'ya gidecek

Giriş Tarihi: 2.3.2013

Başkentli iki sanatçı Çoban Ressam ve Ressam Bayro, 27 Şubat'ın Dünya Ressamlar Günü kabul edilmesi için UNESCO'ya gitmeye hazırlanıyor

Çoban Ressam ve Ressam Bayro'nun çabalarıyla 7 yıldır yalnızca Kayseri ve Ankara'da kutlanan "Dünya Ressamlar Günü", uluslararası platforma taşınmak isteniyor. "Herkesin bir günü var, neden ressamların yok" düşüncesiyle yola çıkan iki idealist sanatçı, 27 Şubat'ın Dünya Ressamlar Günü olarak tanınması amacıyla UNESCO nezdinde çalışmalara başladı.

"SANATÇILARA SAHİP ÇIKILSIN"
Çoban Ressam olarak tanınan Süleyman Şahin, "Ressamların sorunlarının çözülmesini ve onlara daha fazla sahip çıkılmasını istiyoruz" dedi. İlk olarak 2005'te Kayseri'de düzenlenen ve daha sonra Başkent'e taşınan Dünya Ressamlar Günü etkinlikleri, bu yıl ANSE Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 30 ressamın eserlerinin sergilendiği alanda keman resitali, opera, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dinletileri de sunuldu.

Dünya müzelerini süslüyor
Şahin, etkinliğin bu yıl Azeri Ressam Nevai Metin öncülüğünde Azerbaycan'da da kutlandığını söyleyerek, şöyle konuştu: "Bir gün tüm dünyada kutlanacak buna inanıyorum. Pek çok acı çeken ressamların eserleri bugün dünya müzelerini süslüyor. Bu ressamlara ait özel bir gün neden olmasın." Ressam Bayro olarak bilinen Bayram Saltabaş ise ressamların halktan uzak kalmasının çok büyük eksiklik olduğunu, Dünya Ressamlar Günü'nün kabul edilmesi durumunda bu eksikliğin büyük oranda ortadan kalkacağına inandıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdealist sanatçılar UNESCO'ya gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN