Güven olmadan kazanç olmuyor

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Genç yaşına rağmen başarısı birçok ödülle taçlandırılan Cem Ufuk, "Güven olmadan kazanç da olmaz" felsefesiyle çalışıyor

Cem Ufuk, Ankara'nın en genç ve başarılı işadamlarından biri… Ticari gayrimenkul alanında ses getiren Ufuk, World Ticari Mülk Yatırım Şirketi'nin sahibi. Ankara'nın yatırım merkezi olduğunu vurgulayan genç işadamı, yurt içindeki ve yurt dışındaki yatırımcılara gayrimenkul alımı konusunda önderlik yapıyor. En büyük sermayesinin 'dürüstlük' olduğunu vurgulayan Cem Ufuk, "İnsanlar kazandıkları büyük paraları sizin yönlendirmenizi bekliyorsa siz de onların güvenini boşa çıkarmamak için var gücünüzle çalışıyorsunuz" diyor.
Sabah Ankara okuyucuları sizi yakından tanımak istiyor. Cem Ufuk kimdir?
1984 Ankara doğumluyum. İşletme fakültesi mezunuyum. Proje geliştirme ve ticari mülk alanında faaliyet gösteriyorum. Bekarım.

HEM OKUDUM HEM ÇALIŞTIM
Girişimcilik hikayeniz nasıl başladı?
Ailemin maddi durumu iyi değildi. Küçük yaşlarda evin bütçesine ufak da olsa katkı sağlamak için simit ve su satmaya başladım. Akşam olduğunda elimde simit kaldığı zaman çok üzülür ve hırslanırdım. Komşuların kapılarını tek tek çalar elimdeki simitleri onlara satmaya uğraşırdım. Çocukluk işte… 'Almayız' dediklerinde 'Camınızı kırarım' deyip kızardım. Biraz haylaz ve haşarıydım. O zamanlar 7 yaşındaydım. Yıllar geçti hem okudum hem çalıştım. İşsiz zamanlarımda birçok kapıyı çaldım ancak umduğumu bulamadım. Bana umut verip işe almayan kişinin ofisinin daha sonra sahibi oldum. 2007 yılında World Ticari Mülk ofisimi kurdum.
İyi kira getirisi olan özellikle banka, kurumsal şirket ve devlet kiracılı ticari mülkleri yatırımcılara sunuyoruz. Yaptığımız iş kısaca bu. Başka alanlarda faaliyetleriniz var mı?
Gıda sektörüne girmeye karar verdim. Piyasa araştırması yaptıktan sonra Dikmen Caddesi'nde 24 saat açık işkembe çorbası ve Türk mutfağına özgü yemeklerin sunulduğu 'Paşam' adındaki işletmeyi açtım. Yine Balgat'ta 3 bin metrekarelik alanda 2 bin kişilik Doğa Park adında bir işletmeyi çok yakında hizmete açacağız. Burada da restoran, kafe ve nargile hizmeti vereceğiz.
Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?
Her geçen gün büyüyerek gidiyoruz. Şu an yüz kişiyi aşkın bir istihdamımız söz konusu. Yeni yerimizin açılmasıyla birlikte birçok kişiye iş imkanı sağlamayı hedefliyoruz. İşini seven ve dürüstçe yapanların önünün her zaman açık olacağına inanıyorum. Biz bu özgüvene sahibiz. Hayatınızda dönüm noktanız neydi?
World Ticari Mülk'ü kurduğum gün sermayem cebimdeki sadece ilk kirayı karşılayabilecek miktardaki paraydı. Bir de cebimde hayallerim ve hedeflerim vardı.
Yatırımcılara yönelik proje geliştirmekten kastınız nedir?
Ülkemizde en iyi yatırım araçlarından birisi hiç şüphesiz gayrimenkul. Bizim yönlendiğimiz ticari gayrimenkul çok daha fazla kazandıran bir yatırım olgusu. Her ay düzenli kira getirisi olması nedeniyle yatırımcılar hedefledikleri gelir seviyesine rahatlıkla ulaşabiliyor. Üstelik her sene mülkleri iyi kira getirisinin yanı sıra değer de kazanıyor. Yaptıkları doğru mülk yatırımlarıyla geçimlerini rahatlıkla sürdüren birçok yatırımcımız var. Ayrıca iş merkezi, alışveriş merkezi, otel ve hastane projelerimiz hızla devam ediyor. Müşterilerimizin isteklerine ve günün koşullarına uygun bir şekilde işlerimizi her geçen gün geliştiriyoruz ve kendimizi yeniliyoruz.
Ankara'ya yatırım yapacaklara neler söylersiniz?
Türkiye, kuşkusuz dünyanın en güzel coğrafyasına sahip ülkelerinden biri. Ankara'da bu güzelliklerden fazlasıyla nasibini almış ve ülkemizin başkenti olmuş bir şehir. Şu an yurt dışından çok yatırımcımız var. S. Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Azerbaycan, Kazakistan, Almanya, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Fransa'dan onlarca yatırımcıyla görüşüyoruz. Ankara'nın cazibe merkezi olduğunu görüp bu fırsattan faydalanmak için yatırım yapıyorlar. Yatırımlar kar elde ettikçe yeni yatırımcıların ülkemize gelmesini sağlıyor.

GİRİŞİMCİLİĞİN EN ÖNEMLİ TEMELİ HAYAL KURMAKTIR
Hayal kurar mısınız?
Bir zamanlar en yakın arkadaşıma 'Cebimde tek kuruşum yok. Ama günün birinde büyük bir işadamı olacağım' demiştim. O da benimle eğlenmişti. Evet, benim hayallerim var. Girişimciliğin temelinde hayal kurmak yok mudur zaten? Her hayalime ulaştığımda yerine yeni bir hayal koyuyorum. Şu an en büyük hayalim bir gün binlerce insana istihdam sağlayabilmek. Bu hayalim doğrultusunda durmaksızın çalışıyor ve üretiyorum. Para benim için iş anlamında önemli bir araç. Bu aracı doğru kullandığımı düşünüyorum, bunun en büyük göstergesi de sürekli büyüme ivmesi içinde olmamız.
Başarınız bu hafta bir ödülle taçlandırıldı, duygularınızı alabilir miyiz?
Ekosanayi Dergisi tarafından düzenlenen "Yılın Başarılı İş İnsanları" ödül töreninde seçici kurul ve internetten yapılan halk oylamasıyla "Yılın Girişimcisi" ödülüne layık görüldüm. Birçok devlet büyüğümüzün ve bürokratların katıldığı bu törende böyle bir ödüle sahip olmam da doğru yolda ilerlediğimin güzel bir kanıtı bana göre.
Deneyimli ve başarılı bir genç girişimci olarak yeni girişimde bulunacaklara ne tavsiye edersiniz?
Benim hayallerim vardı ve yola onlarla çıktım. Hayal kurmaktan çekinmesinler. Mutlaka yanlarında güven duyabilecekleri insanlar olsun, kendilerinden yaşça büyük insanlarla arkadaşlık etmekten çekinmesinler. Yaşanmış hikayelerden alınacak dersler çok önemli. Şu an benim sohbetinden ve tecrübelerinden faydalandığım 71 yaşında bir arkadaşım var. Herkese Allah böyle dostlar nasip etsin. Ne iş yaparsanız yapın mutlaka dürüst olun. Kazancınızın helal olmasına özen gösterin. Çalışmayı da eklersek, başarı kolay geliyor arkasından.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güven olmadan kazanç olmuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN