Görüntü kirliliğine son verecek karar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, özellikle kent merkezindeki cadde ve sokaklardaki tabela kirliliğine yönelik başlatacağı çalışma heyecan yarattı

Kızılay,Ulus, Tunalı Hilmi Caddesi ve Bahçelievler'deki binaların üzerine asılan farklı renk ve boydaki tabelaların yarattığı kirliliğe 'dur' denilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu görüntü kirliliğinin önüne geçmek için düğmeye bastı. Daha önce çanak antenlerin oluşturduğu kirliliğe el atan bakanlık, şimdi de tabelaları engellemek için çalışmaya başladı. Bakanlık, caddelerdeki farklı malzeme ve renk, boy ve ışıklar nedeniyle göze hoş gelmeyen tabelalar için yeni düzenleme yapıyor. 2013 yılı sonuna kadar her cadde ve semte, dükkanların kullanacağı bir tabela kriteri getirilecek. 2014 yılı itibariyle tüm dükkanlar bulunduğu cadde ve semtin standartlarına göre tabela kullanacak.

İlk düzenleme Kızılay'da başlayacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, tabela kargaşası nedeniyle insanların aradığı şeyi bulamadığını söyleyerek, "Cadde ve sokaklardaki bu tabelalara belediyeler izin veriyor" dedi. Başkent'te ilk düzenlemenin Kızılay'da yapılması bekleniyor. Bakanlık yetkilileri ile belediye yöneticileri arasında yapılacak görüşmeler doğrultusunda diğer öncelikli bölgeler de belirlenecek. Çalışma sonucunda 2 yıl içerisinde görüntü kirliliğinin sonlandırılması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görüntü kirliliğine son verecek karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN