Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geride hiçbir şey kalmadı

Başkent'in 'en büyük yangınları' arasına girmeye aday, 687 işyerinin yok olduğu Yunus Emre Halk Çarşısı yangınından geriye küller kaldı

Altındağ'da "Rus Pazarı" olarak bilinen Yunus Emre Halk Çarşı'sında çıkan yangından sonra belediye ekiplerinin hafriyat kaldırma çalışmaları başladı. Ekmek tekneleri yanan işyeri sahiplerinin çarşı önündeki gergin bekleyişleri devam ediyor. İlk gün alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından işyeri sahiplerinin çarşı içine girmesine izin verildi. Dükkanları küle dönen çarşı esnafı, harabeye dönen alanda hiçbir güvenlik tedbiri almadan çocuklarıyla dükkanlarından arta kalan malzemeleri toplamaya başladı.

"MAYTAP SANDIK"
Yunus Emere Halk Çarşısı'nda iki gün önce meydan gelen yangında 687 dükkan küle döndü. Nöbet tutukları sırada patlama sesi duyduklarını söyleyen Çarşı Bekçisi Davut Yılmaz, "İlk önce binanın dışında maytap patladığını düşündük. Kontrol için dışarı çıktığımızda 1'inci peron 33 numaralı elektronik dükkanında elektrik kontağında patlamaların olduğunu gördük. Hemen itfaiyeye haber verdik onlar da yarım saat sonra geldi" dedi.

'YANGIN ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKTI'
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yunus Emre Halk Çarşısı Derneği temsilcileri ve kent yöneticileriyle dün sabah yaptığı toplantıda, çarşıyı yenilenme çalışmalarına pazartesi günü başlanacağını ve en kısa sürede bitirileceğini söyledi. Yüksel, yangının çarşının birinci peronda bulunan 33 numaralı bilgisayar malzemeleri satan işyerindeki elektrik kontağından çıktığını bildirdi. Toplantıya katılan çarşı esnafı, Vali Yüksel'den, kredi borçlarının ertelenmesini ve yanan çarşının yerine daha modern bir çarşı yapılmasını talep etti. Esnafın zararlarının bir miktarının karşılanmasını istediğini de aktaran Yüksel, esnafın hayata tutunmak için bazı kuruluşlardan yardım istediğinin altını çizdi. Yanan çarşı esnafının vergi borçlarının yapılandırılması ve ileri bir tarihe ertelenmesini istediğini belirten Yüksel, konuyla ilgili Ankara Valiliği'nin sosyal yardımlaşma dernekleri, vakıfları ve afet ve acil durum yönetimi yetkilileri ile bir araya geleceğini aktardı.

ÇOLUK ÇOCUK KÜLLERE BAKTILAR
Mağdur esnaf güvenlik önlemlerinin kaldırılmasının ardından çocuklarıyla birlikte dükkanlarına geldi. Esnaf, yangından arta kalan malzemelerini ailesiyle topladı.

'TEK UMUDUM VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARI'
Yangından sonra 3 çocuğuyla birlikte dükkanında kalan eşyalara bakmaya gelen İlhan Kamçı, bütün emeklerinin yok olduğunu söyledi. Çarşı içinde telefon ve saat dükkanı bulunan Kamçı, "Bu dükkanda 30 bin TL'lik mal vardı. Hiçbir şey kalmamış 3 çocuğum var. Bütün emeğimiz bir saat içinde yandı, yok oldu. Valimiz, belediye başkanımız bize yardım edeceklerini söyledi, tek umudum onlar. Yoksa ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Geride hiçbir şey kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN