Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yücel yaşama burada tutundu

Kan kanserinin bir türü olan lenfomaya yakalanan Yücel Sabancı, yaşama umudunu Ankara'da arıyor

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Yakalandığı amansız hastalıkla mücadele eden 40 yaşındaki Yücel Sabancı, umudu Ankara'da arıyor. Yaşadığı İzmir'de amansız hastalık lenfomaya hiç beklemediği bir anda yakalanan Yücel Sabancı'ya öncelikle kemoterapi uygulandı. Ancak sinsi hastalık, kemoterapiye rağmen 3 ay sonra tekrar ortaya çıktı. Bu kez tedavisini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaptıran Sabancı, olumsu sonuç alamadı.

KÖK HÜCRE NAKLİ YARAMADI

Umudu iyice tükenen Yücel Sabancı'ya doktorları bu kez kendisinden alınan kök hücre naklini (otolog kök hücre nakli) önerdi. Nakilden sonra iyileştiğini sanan Sabancı, birkaç ay sonra hastalığının yenilemesiyle yaşama umudu kaybetti. Doktorları son çare olarak Sabancı'ya ilik nakli kararı verdi. Ailede tek yüzde 100 uyumlu ilik, Sabancı'nın kardeşinde bulundu ancak kardeş Sabancı nakil vermeyi istemedi.

YENİ BİR ADIM ATTI

Yücel Sabancı, bu kez yaşama umudunu Ankara'da aramaya başladı. Prof. Dr. Muhit Özcan, hastasına sadece lenfoma hastaları için özel üretilen kemoterapi ilacı uygulamaya başladı. Damar yolundan haftada tek doz uygulanan ilaç sayesinde Sabancı, iyileşmeye başladı. Sabancı'nın hastalık nedeniyle yüzünde oluşan tümörde yüzde 70 oranda yok oldu. 30 bin dolar olan ilacın "uluslararası araştırma" kapsamında olması nedeniyle Sabancı para ödemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yücel yaşama burada tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN