Müşterilerimize doğayla iç içe bir yaşam sunuyoruz

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Yaptığı çelik konstrüksiyon villa üretimiyle kısa sürede Türkiye'de söz sahibi olan Sarp Villa'nın genç ve dinamik patronu Ferhat Çakmak, işte yakaladığı başarıyı anlattı

Türkiye'de çelik konstrüksiyon villa üretimiyle adından söz ettiren, Avrupa'da ise sektörel açılımla dikkatleri üzerine çeken Sarp Villa'nın genç ve dinamik patronu Ferhat Çakmak, "Müşterilerimizin yaşam tarzını farklılaştırmak istiyoruz. İnsanları mecbur kaldıkları beton ve soğuk yapılardan çıkarıp, onlara doğayla iç içe bir yaşam sunmak için çalışıyoruz" dedi. Çakmak, iş hayatını, bundan sonra yapmak istediklerini Sabah Ankara okuyucuları için anlattı. Kısa sürede Türkiye'de yaptığınız çelik konstrüksiyon villa üretimi ile sektörde büyük bir başarı elde ettiniz. Sarp Villa'nın doğuşunu anlatır mısınız? Bu başarıyı neye borçlusunuz?
İş hayatımın her noktasında çok yoğun bir tempoda çalıştım. Zamanla bu durumun yarattığı stresi bir türlü atamadığımı, keşmekeş şehir hayatının bu durumu daha da artırdığını fark ettim. Bu durumdan ailemle birlikte her gün çiçeklerle ve çimlerle kaplı bahçemizde yürüyüş yaparak, bisiklete binerek, yüzerek ve büyüttüğüm ağaçların meyvesini yiyerek kurtulacağımı anladım. Sanki her gün 'tatil ortamındaymışım' gibi bahçeli, müstakil bir evde yaşamanın hazzını, 'şehrin içinde şehirden uzakmış' gibi bir hayat sürmenin ayrıcalığını ve doğayla iç içe olmanın mutluluğunu herkesle paylaşmak istedim. Kendi bilgi ve birikimimi de içine katarak bu hayalimi gerçekleştirmek için çalıştım. Bana bu çalışma azmini veren ailemle yeni markamızı oğlumun ismiyle pekiştirerek Sarp Villa konutlarını hayata geçirdim.

KONFOR, ESTETİK ÖN PLANDA
Sarp Villa hayalinizi ne zaman gerçeğe dönüştürebildiniz?
Sarp Villa markamızı yaratmadan önce 10 yıllık sektör tecrübemiz vardı. Kendi mimarlarımız, mühendislerimiz ve teknik ekiplerimizle birlikte üretim tesislerimizi 2005 yılında kurarak Sarp Villa'nın temellerini attık. Yaptığımız villalarda estetik, güzellik ve konforu ön plana çıkarıyoruz. Aynı zamanda 1 ya da 4 hafta gibi kısa bir süre içerisinde uygulamalarımızı hayata geçiriyoruz.
Bunu nasıl başarıyorsunuz?
Aslında bu iş tecrübe, disiplin ve çok iyi ekip gerektiriyor. Bu konuda mütevazi olamayacağım. Biz bunların hepsine, hatta fazlasına sahibiz. Sektörde önde gelen mimar ve mühendislerimizle hazırladığımız projelerimizi, kendi tesislerimizde ürettiğimiz ürünlerle, kendi ekiplerimiz tarafından uygulayarak kısa süre içerisinde sonuca ulaşabiliyoruz. Ayrıca estetik, güzellik, hızlılık ve konforun yanı sıra evlerimizin hem ekonomik hem de emniyetli olmalarını ön planda tutuyoruz.
Gelecekte kendinizi ve firmanızı görmek istediğiniz yer neresi?
Sarp Villa olarak müşterilerimizin yaşam tarzını farklılaştırmak istiyoruz. İnsanları mecbur kaldıkları beton ve soğuk yapılardan çıkarmak ve onlara hayatla doğayla iç içe bir yaşam sunmak istiyoruz. Biz, çelik evler ve tamamlayıcı ürünler konusunda ülkemizde sektörün lider firması olarak ipi göğüslemek ve örnek alınmayı amaçlıyoruz. Ayrıca aynı başarıyı yurt dışında yakalayacağımızdan da hiç şüphemiz yok. Bununla ilgili ARGE ekibimiz sektörümüze yeni ve tercih edilir ürünler sunmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun meyvelerini de almaya başladık zaten. Ankara Nallıhan'da gerçekleştirdiğimiz süper enerji verimli (A tipi bina) villamız tamamlandı. Ayrıca Sarp Villa olarak Türkiye'nin ilk çok katlı hafif çelik konut projesini gerçekleştirdik. Aslında bu saydıklarım bir başlangıç. İlerleyen zamanlarda adından çok söz ettirecek, gündem yaratacak birçok başarılı projeyle karşınızda olacağız.

BAŞARI MUTLU OLMAKTIR
Sizin için başarı ne demek, kendinizi başarılı buluyor musunuz?
Başarı, kişiden kişiye değişen göreceli bir kavram aslında. Birileri için yeni bir keşif yapmak başarıdır. Birileri için çok parasının olması başarıdır. Benim için ise başarı mutlu olmaktır. Çünkü ben işimi çok severek yapıyorum. Türkiye'nin en nezih insanlarına yaptığımız yapılarda yaşayan kişilerin huzurunu ve mutluluğunu gördüğümde en az onlar kadar mutlu oluyorum. Bu mutluluk beni daha çok tetikliyor. Daha huzurlu oluyorum ve Sarp Villa'yı kurarak ne kadar doğru bir iş yaptığımı tekrar anlıyorum. Ben bu işi yaptığım sürece hep mutlu olacağım. Mutluysam başarılıyım demektir.

MÜZİK BENİM İÇİN TUTKU
Hep işten bahsettik, peki kendinize ayırdığınız vakitlerde ne yapıyorsunuz?
Hayatım boyunca müzik benim için hep tutku oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde amatörce Türk Sanat Müziği konserleri verdik. Ayrıca çok da güzel ud çalarım. Müzik insanı daha hoşgörülü, iyi niyetli, paylaşımcı yapıyor. Bir diğer tutkum da Fenerbahçe. Fenerbahçe'nin gönlümde yeri çok büyük. Öyle ki Fenerbahçe'nin maçı kazandığı günle kaybettiği gün arasındaki iş performansım bile değişiyor. Kazandığı vakit daha pozitif ve mutlu oluyorum. Satranç özellikle okul yıllarımda büyük tutkularımdan biriydi, Şimdi pek fazla vakit ayıramasam da o döneme ait satrançta birçok ödülüm var. Türkiye'de işimden dolayı gezmediğim yer kalmadı. İş amaçlı gittiğim her yerin özellikle tarihine ve kültürüne önem verip öğrenmeye çalışıyorum. Şimdi bu merakımı dünya ülkelerinde de sürdürüyorum. Sonuçta her ülke bana yeni şeyler katıyor. Daha öğreneceğim çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Tabii bu kadar hobiden bahsetmişken bunları eşim ve çocuklarımla birlikte yapmaktan büyük keyif aldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

VİLLA SAHİPLERİ ADINA FİDAN
Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?
Sarp Villa olarak ailelerin çocukları ile mutlu bir hayat sürmeleri için sadece güvenli bir ev yapmıyoruz. Aynı zamanda hayvan sevgisi kazanmaları için müşterilerimizin isteği doğrultusunda aileleri barınaklardaki kimsesiz hayvanlarla buluşturuyoruz. Özellikle çocukların oluşturduğumuz bu yuvada sevgiyle büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bir diğer projemiz ise küçük bir korulukta kendi adımıza oluşturduğumuz bir alanda her villa sahibi ve aile bireyleri adına bir fidan dikiyoruz. İnanıyorumki kısa bir süre içersinde çok ciddi ve büyük bir ormana sahip olacağız. Doğayla, hayvanlarla iç içe yaşamak herkesin hakkı diye düşünüyorum.
Hayranlık duyduğunuz veya örnek aldığınız isimler var mı?
Küçüklüğümden beri görkemli mimari yapılara büyük bir hayranlığım olmuştur. O muhteşem eserlere baktığımda bu kadar güzel şaheserleri akıl edenleri, emeği geçenleri hep saygıyla anmışımdır. Elbetteki bu bağlamda ülkemize sayısız eser kazandırmış, eserleri bugün bile hala dimdik ayakta duran, yaptığı güzel yapılarla yüz yıllardır adından söz ettiren Mimar Sinan'a hayran olmamak mümkün değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müşterilerimize doğayla iç içe bir yaşam sunuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN