Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sevginin Bedeli' 27 yıl sonra sahnede

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Türk müzik tarihinin önde gelen bestecilerinden Muammer Sun'un "Sevginin Bedeli" balesi, Ankara DOB tarafından 16 Mart'ta ilk kez sahnelenecek

Cumhuriyet'in yetiştirdiği en seçkin besteci ve müzisyenlerden Muammer Sun'un 27 yıl önce bestelediği "Sevginin Bedeli" balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) tarafından 16 Mart'ta ilk kez sahneye konulacak. Yurt Renkleri ve Demet adlı bestelerinden uyarlanan "Hıdırellez" ile Turgut Özakman'ın librettosu üzerine ortaya çıkardığı "Delioğlan Müzikali" önceki yıllarda sahnelenen 83 yaşındaki sanatçının 70 yıllık sanat hayatında ilk kez bir bale eseri görücüye çıkacak.

HÜZÜNLÜ MUTLULUK
"Sevginin Bedeli" balesini, besteci dostu Cenan Akın'ın önerisi üzerine yazdığını belirten Sun, "Dramatik özellikleri diğer bestelere göre daha yoğun. Şimdiye kadar yazdığım en uzun müziklerden biri. Eser umutsuz bir sevda öyküsünü anlatıyor. Köylü bir genç ile padişah haremindeki bir cariyenin aşkı konu ediliyor. Bu sevda yüzünden bedel ödemek zorunda kalan aşıklar, ödedikleri bedel karşılığında hüzünlü bir mutluluğa kavuşuyor" dedi.

Sanat hayatı mücadele dolu

Müziğe, 14 yaşında girdiği Askeri Mızıka Okulu'nda başlayan Muammer Sun, besteci olabilmek için askeri okuldan kaçıyor ve konservatuvara giriyor. Dönemin konservatuvar müdür yardımcısı Cahit Külebi'nin "Ben Cahit Külebi'ysem sen bu okula giremezsin" sözleri üzerine Sun, "Ben Muammer Sun'sam girerim" cevabını veriyor. Konservatuvara sınıf atlatılarak başlayan Sun'un bugüne kadar Kurtuluş ve Cumhuriyet film müziklerinin yanı sıra orkestra, koro, oda müziği, bando ve marş besteleri ile çocuk şarkılarından oluşan onlarca bestesi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sevginin Bedeli' 27 yıl sonra sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN