Osman Bekar: Tokyo sınavı geçti sıra 'İstanbul 2020'de

Giriş Tarihi: 14.3.2013
2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak şehrin belirleneceği tarih yaklaşırken Değerlendirme Komisyonu, Japonya'nın başkenti Tokyo'da ki incelemelerini tamamladı.
7-10 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak 125.
IOC toplantısı öncesinde aday şehirleri ziyaret eden heyetin Tokyo'dan aldığı izlenim oldukça iyi. IOC Değerlendirme Komisyonu Başkanı İngiliz Sir Craig Reedie 4 günlük incelemenin ardından basın toplantısında 'Tokyo'nun sunumundan etkilendiklerini söyledi. Japonlar sunum dosyalarında en çok ulaşım rahatlığı ile olimpiyat alanının 600 döneme çıkarılması planlarıyla dikkat çekti.
Türkiye ise olimpiyat alanı için tek bir alan yerine üç ayrı yerleşke sunuyor.
Gerçi bu yerleşkelerden sadece Esenlerde bulunanı Londra Olimpiyatları'ndaki 'Olimpiyat Köyü'nün iki katı.
Ancak 30 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi olan Tokyo'nun özellikle ulaşım konusundaki avantajları yüksek. Japonların özellikle İstanbul 2020 için özellikle Başbakanı Erdoğan'ın güçlü desteğine karşılık da başbakan Abe ile Veliaht Prens Naruhito'yu sahaya sürdüler. IOC Asbaşkanı ve Değerlendirme Komisyonu Başkanı İngiliz Craig Reedie Başbakan Shinzo Abe'nin değerlendirmelere, Japonya İmparatorluğu'nun Veliaht Prensi Naruhito'nun kendilerini kabul etmesinin ve iş dünyasının geniş çaplı katkısını, "Güçlü devlet desteğine şahit olduk" şeklinde özetledi. Türkiye'nin de İstanbul 2020 için çalışmaları devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç adaylık sürecine sponsor olarak destek veren Doğuş Holding, Yıldız Holding, Koç Holding, Digitürk, Sabancı Holding, Turkcell, Türk Hava Yolları'nın en üst düzey yetkilileriyle bir araya gelerek kamuoyuna dönük güçlü mesajlar verdi.
Ama asıl önemli olan Başbakan Erdoğan'ın Yunan Başbakanı'nın İstanbul'a destek olması konusunda ikna etmiş olması. Bu arada Dışişleri Bakanlığı da özellikle Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden her fırsatta destek arıyor. TBMM Cemil Başkanı Çiçek'in Sudan ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla görüşmesinde de konuyu masaya getirmesi Hükümetin ciddiyetinin başka bir göstergesi.
Ama bütün bunlara rağmen 2016'yı vermeyen Platini 2020 için Başbakanımız'a söz vermişti. Sonra ne oldu Avrupa Şampiyonası birçok ülkeye yayıldı.
İşimiz zor ama 2020'den de umutluyuz, Verilen sözlere kanmadan karar açıklanana kadar çalışmalıyız..
Çünkü kazanmaktan başka çaremiz yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Bekar: Tokyo sınavı geçti sıra 'İstanbul 2020'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN