Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Matrağın ünü sınırları aştı

Giriş Tarihi: 15.3.2013

Hızla gelişen matrak sporunu öğrenmek için Ankara'ya gelenlerin sayısı arttı. 2013 yılı içinde Rusya, Almanya ve Litvanya'dan gelen özel heyet, matrak eğitimi aldı

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren matrak sporuna her geçen gün ilgi artıyor. Osmanlılar tarafından oynanan ve askeri bir spor olarak günümüze kadar değişimlere uğrayarak gelen matrak oyununa Avrupa ülkeleri de merak sardı. 2013 yılı içinde Almanya, Litvanya ve Rusya'dan gelen spor adamları bu spor dalını öğrenmek için sıraya girdi.

Yurt dışından büyük ilgi var
Dünya Matrak Derneği Spor Kulübü Başkanı Kurucu Efkan Çalış, "Matrak sporuna dünyada ve ülkemizde her geçen gün ilgi artıyor. Türkiye'de bu sporu yapan lisanslı genç sayısı 500'ü geçti. Ayrıca kulüp sayısı 30 oldu. Yurt dışından da bu sporu öğrenmek isteyenlerin büyük talebi var. Son olarak Rusya'dan gelen özel bir ekibe bu spor hakkında bilgiler verdim ve onları derse aldım. Eylül ayında istek üzerine Rusya'ya giderek gençlere bu eğitimi vereceğim" dedi.

Mishenev de eğitim gördü
Ankara'da 10 gün matrak sporu hakkında eğitim alanların içinde Rusya'nın dünyaca ünlü eskrim antrenörü Sergey Mishenev'in de olduğunu belirten Efkan Çalış, "Elimizden geldiğince bu sporu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bize destek olan herkese teşekkür ederim. Yakın zamanda matrak oyununu herkes sevecek. Çünkü bu sporda yaş sınırı yok" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Matrağın ünü sınırları aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN