Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutluluğun ressamından 100 desen

Nazım Hikmet'in şiirinde "Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin" diyerek seslendiği ressam Abidin Dino'nun 100 deseni gün yüzüne çıkıyor

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Koleksiyoner Bekir Akbaş'ın on yıldan fazla süredir topladığı ancak şimdiye kadar hiç sergilemediği Abidin Dino desenleri, Galeri Nev'de bugün açılan "Yüz Yıl, Yüz Desen" sergisinde görücüye çıkacak. Dino'nun sergilenecek desenleri arasında, Yaşar Kemal'in İstanbul yunuslarının hazin hikayesini anlattığı "Deniz Küstü" romanıyla Nazım Hikmet'in "Kuva-i Milliye Destanı" için yaptığı illüstrasyonlar da yer alıyor. Sanatıyla olduğu kadar görüşleriyle de Türkiye'nin bir dönemine damgasını vuran ve eserleriyle ölümsüzleşen ressam Abidin Dino'nun daha önce hiç sergilenmeyen desenleri Galeri Nev'de izleyiciyle buluşacak. Devrinin büyük şair ve yazarları Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Necip Fazıl ve Peyami Safa ile yakın dostlukları olan, kimileriyle daha sonra yolları ayrılan sanatçının Nazım Hikmet'in başyapıtları için yaptığı desenleri de Akbaş koleksiyonunun parçaları arasında bulunuyor.

Desenler katalogda

Galeri Nev'de sergilenecek eserler, Akbaş koleksiyonunun oluşmasına tanıklık eden tarihçi İlhan Alemdar'ın kaleme aldığı metnin yer aldığı bir katalogda toplandı. Bu zengin koleksiyonu herkesin evine götürmesine imkan verecek katalogun haricinde Sanat Dünyamız Dergisi de Dino'nun hayatı ve çalışmalarına odaklanan özel bir dosya yayımlayacak. Dosyada Deniz Artun'un Abidin Dino ile Galeri Nev'in nev-i şahsına münhasır ilişkisini kaleme aldığı yazısı ve Bora Gürdaş'ın sanatçının eserlerini 1960'lı yılların toplumsal ve kültürel dinamikleri ekseninde değerlendiren yazısı meraklıların beğenisine sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutluluğun ressamından 100 desen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN