Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ'nün altından Ankara'ya yeni yol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara trafiğini rahatlatacak proje için düğmeye bastı. Yeni ulaşım ağı ile ODTÜ'nün altından üç tünel geçecek

Trafik çilesini her geçen gün daha çok hisseden Ankara'ya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan yol müjdesi geldi. Yeni ulaşım ağı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) altından geçecek, Eskişehir Yolu ile Konya Yolu'nu birbirine bağlayacak. Bu sayede Eskişehir Yolu ile Konya Yolu'nun Söğütözü'ndeki tek ve trafik saatlerinde işkenceye dönen bağlantısı rahatlayacak.Ankara için uzun süredir alternatif yol arayışına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el koydu. Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve ODTÜ yönetimi arasında anlaşma sağlandı. Yol için proje çalışmalarına başlandı, inşaat aşamasına ise en kısa sürede geçilecek.

ÜÇ DEV TÜNEL
Konya Yolu'nun Dikmen Caddesi çıkışına yakın bir yerden başlayacak yol, Çiğdem Mahallesi'nin arkasından dolaşacak. ODTÜ alanına girdiği anda yer altına girecek yol için, üniversite arazisi altına 3 dev tünel yapılacak. Tünellerden sonra Eskişehir Yolu'na yakın bir yerden yer üstüne çıkacak yol üniversitenin arazi ve çevre bütünlüğüne zarar vermeyecek. Bakan Erdoğan Bayraktar, "Üç tünel yapacağız. Okula hiç zarar vermeyecek. Okulun kendi bahçe sirkülasyonunu, akışkanlığını ve bütünlüğünü kesinlikle bozmadan yapacağız. 3 yerde bu tünelleri yapınca problem olmuyor" dedi. Üniversitenin de bu projeyi kabul ettiğini ve kendilerinden yapmalarını istediğini ifade eden Bayraktar, projeyi bizzat bakanlıklarının yürüteceğini ifade etti.

Ağaçlar zarar görmeyecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ODTÜ arazisinden geçecek yol için çok detaylı proje çalışması için düğmeye bastı. ODTÜ arazisinde ağaçlık alanın başladığı yere kadar yer üstünde gidecek yol, üniversite kampus alanı ve ağaçlığın başladığı yerden itibaren yer altına inecek. Yolun yer üstüne yeniden çıktığı yerde ayrıca bahçe ve ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ'nün altından Ankara'ya yeni yol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN