Türkiye'nin en iyi haber sitesi

112 Acil'e hep 'yeşil' yanacak

"112 Acil Çağrı Merkezi" projesi ile ihbarların geldiği noktaya hareket eden acil yardım araçları, kırmızı ışığa takılmayacak

Ankara Valiliği öncülüğünde hayata geçirilecek olan "112 Acil Çağrı Merkezi" projesinde fark yaratacak yeni bir adım daha atıldı. Acil olaylara müdahalede önemli bir yer tutacak olan projeye göre herhangi bir ihbar alındığında adres uydudan tespit edilecek. İhbarın geldiği nokta ile en yakın müdahale ekibinin arasındaki mesafe boyunca yanan kırmızı trafik ışıkları yeşile dönecek. Böylelikle ambulans, itfaiye gibi yardım araçları trafiğe takılmadan olay yerine ulaşacak.

KIRMIZI YANMAYACAK

Vali Alaaddin Yüksel, haziran ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılması beklenen "112 Acil Çağrı Merkezi" sisteminde trafik ışıklarının aktif olarak kullanılacağını belirtti. Tek numara olarak belirlenen "112"de toplanacak tüm acil aramalarda ihbarın geldiği nokta uydu üzerinden anında tespit edilecek. Yönlendirilen acil müdahale ekibinin güzergahındaki tüm kırmızı ışıklar da yeşile dönecek.

TRAFİĞE TAKILMAK YOK
Yardım bekleyen noktaya ekiplerin daha hızlı ulaşımın sağlanmasının hedeflendiği projenin detaylarını Vali Yüksel şöyle anlattı: "Bir yangın ihbarı alındığında adres uydudan tespit edilecek. İhbarın geldiği nokta ile en yakın müdahale ekibinin arasındaki mesafe boyunca yanan kırmızı ışıklar yeşile dönecek. Yardım araçları trafiğe takılmadan olay yerine ulaşacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
112 Acil'e hep 'yeşil' yanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN