Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camaltı'na çağdaş yorumlar

Geleneksel camaltı sanatına çağdaş yorumlar getiren ressam Ekrem Kadak'ın "İz düşüm" sergisi, Arda Sanat Galerisi'nde açıldı

Ressam Ekrem Kadak'ın geleneksel camaltı sanatına çağdaş yorumlar getirdiği "İz düşüm" adlı sergisi, Arda Sanat Galerisi'nin Yıldızevler'de açılan yeni mekanında sanatseverlerle buluştu. İlk olarak İstanbul'da 2008 yılında açtığı "Ten ve An" sergisinde camaltı ve camüstü yeni bir takım efektler deneyen Kadak, camın kırılma riski çok yüksek olduğu için en fazla 50X60 ebadında çalışılabildiğini, "resist" denilen çizilmeyen ve kırılmayan, kristalize edilmiş, şeffaf bir malzemeyle daha büyük ebatta çalışılabildiğini söyledi. Kadak, eserlerin büyük olması nedeniyle izleyeni içine çektiğini, bir nevi video işlevi gördüğünü de belirtti.

4 seriden 35 resim

Bütün dünya uluslarındaki camaltı resmini incelediğine ve bunların sadece küçük camlarla sınırlı kaldığına dikkat çeken Kadak, "Ben farklı malzemelerle 300'e yakın eskiz çalıştım. Sonuçta camaltını gelenekselden çıkarıp daha çağdaş bir yorum getirmeyi düşündüm" dedi. Kadak'ın sergisi, "Çığlık", "Kırmızı Aynalar", "Doğulu Kadınlar" ve "Başka Aynalar" serilerinden seçilen, daha önce sergilenmemiş 35 eserden oluşuyor. Sergi, 6 Nisan'a kadar görülebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camaltı'na çağdaş yorumlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN