Okul kapısında 'ihmal zinciri'

Etimesgut'ta üzerine okul kapısı düşen Şükrü Salih Sağlam'ın beyin ölümü gerçekleşti. Veliler kapının daha önce de düştüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Geçen cuma Etimesgut İstiklal İlkokulu'nda üzerine 300 kiloluk raylı demir kapı düşen 7 yaşındaki 1'inci sınıf öğrencisi Şükrü Salih Sağlam, hastanede hayat mücadelesi veriyor. Üzerine kapı düştükten sonra başını yere çarpan çocuğun tedavi gördüğü Turgut Özal Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyin ölümünün gerçekleştiği öğrenildi. Veliler ise demir kapının daha önce de düştüğünü iddia ederek, "Hiç önlem alınmadı. Bir şeyler yapılması için canımızın acıması mı gerekiyor" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olaydan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulda soruşturma başlattı. İstiklal İlkokulu'nda yaşanan talihsiz olayla yakından ilgilendiklerini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, "Okula mühendislerden oluşan teknik ekip ve müfettişlerden oluşan idari ekip gönderdik. Olayı her yönüyle araştırıyoruz" diye konuştu. Konuyla ilgili savcılık da soruşturma başlattı. Okulun güvenlik kameraları görüntülerine el koyan yetkililer incelemelerini sürdürüyor.

4 YILLIK SORUN

Velilerden Halit Çakan iki çocuğunun bu okulda eğitim gördüğünü belirterek, "Çocuklarımı artık kendim okula getirip götürüyorum. Kapı 4 yıldır sorunlu. Daha önce de bir kez devrilmişti. Asıl sorumlu bu kapının böyle olduğunu bile bile önlem almayan yetkililer" dedi.

Kubilay Sütçü:
Cuma çok rüzgarlıydı
Ben okulda 5'inci sınıfa gidiyorum. Cuma günü çok rüzgar vardı. Kapının etrafında birçok arkadaşım vardı. Rüzgar şiddetini artırınca kapı Şükrü Salih'in üstüne devrildi. O sırada güvenlik görevlisi ve birkaç veli hemen koştu. Çocuğun üstüne düşen kapıyı kaldırmaya çalıştı.

Zeynep Cicioğlu:
Endişe duyuyoruz
Hepimiz anneyiz, babayız. Çocuklarımız bizim her şeyimiz. Allah kimsenin başına vermesin. Gönül rahatlığıyla evimize gidemiyoruz. Hep yine bir şey olacak mı? diye endişeleniyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

BENZER OLAYLAR DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI
Minik Merve ucuz atlattı
İstanbul Küçükçekmece'de Remzi Yurtsever İlköğretim Okulu'nda geçen yıl yaklaşık 100 kiloluk kapı 3'üncü sınıf öğrencisinin üzerine düşmüştü. Kapının altında kalan 9 yaşındaki Merve Konakçı ezilme tehlikesi geçirmişti.

Mehmet Ali kapı kurbanı
İzmir Menemen'de Asarlık 75'inci Yıl İlköğretim Okulu'nda 2011'de meydana gelen olayda 8 aydır tamir edilmeyen kapı, 4 yaşındaki Mehmet Ali Yavuz'un üzerine düşmüştü. Mehmet Ali talihsiz olayda hayatını kaybetmişti.

Üzerine devrilmişti
Trabzon Of'ta 2007'de Mikdat Sarıalioğlu İlköğretim Okulu'nda eğitim gören 3'üncü sınıfı öğrencisi Burak Çavuşoğlu, arkadaşlarıyla bahçede oynarken kapı üzerine devrilmişti. Minik öğrenci kurtarılamamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul kapısında 'ihmal zinciri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN