Osman Bekar: 2020 için sıra İstanbul'da

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu (EC), 2020 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday kentlerden Tokyo ve İspanya ziyaretini tamamladı.
Sıra İstanbul'da.
Ancak değerlendirmelere göre İspanya'nın durumu iç açıcı değil.
IOC'nin Japonya'dan oldukça memnun ayrılması sonrası 18 Mart'ta başlayan İspanya'nın Madrid incelemelerine protestolar damga vurdu.
Ekonomik kriz ile boğuşan İspanya'daki değerlendirme gezisi sırasında heyetin otel çıkışlarında bile protesto edilmesi adaylık değerlendirme sürecindeki değerlendirme başlıklarından birisi olan 'Halk desteği konusunda Madrid'in ne kadar geride kaldığı görüldü.
Özellikle bazı İspanyollar'ın 'Ne olur bizi eleyin' yazılı dövizler taşıması IOC heyetini bile şaşırttı.
Ancak bütün bu ekonomik kriz, grevler, işsizlik, en az halk desteği gibi dezavantajlara rağmen İspanyol Olimpiyat Heyeti ellerindeki diğer kozları saha sürdü. Real Madrid'in maçlarını oynadığı Santiago Bernabeu stadında IOC Heyetinin Real Madrid ve İspanya Milli Takımı'nın kalecisi İker Casillas'ın karşılaması; boğa güreşlerinin yapıldığı 1929 yılında inşa edilen Plaza De Toros, yeniadıyla Las Ventas'ın 2020'de basketbol maçlarına ayrılması IOC heyeti tarafından İspanyollara artı olarak yazıldı. İspanyollar özellikle 2020 olimpiyatlarında kullanılacak olan tesislerin yüzde 80'inin hazır olması üzerinde durması yapılan basın toplantısında İspanya'daki ekonomik kriz, grev ve işsizlik konularına ilişkin soruları engellemedi. İspanya eski başbakanlarından Jose Maria Aznar'ın eşi Madrid'in bayan belediye başkanı Ana Botella'nın, "İspanya'da ekonomik kriz, grevler ve işsizlik var. 2020 Olimpiyatları, İspanya'daki ekonomik krizin çözümü olabilir" diye konuşması durumun umutsuzluğunu gösterir bir açıklama oldu.
Şimdi sıra İstanbul'da…
IOC Değerlendirme heyeti 24-27 Mart'ta ise İstanbul'u ziyaret ettikten sonra Temmuz ayında rapor hazırlayarak IOC'ye sunacak.
Özellikle spor kompleksleri, spor mirası, finans, pazarlama, hükümet ve halk desteği, konaklama, ulaşım, güvenlik ve basın başlıkları önemli.
Avantajımız var ama hiçbir şey garanti değil Tek sorun kendimizi iyi ifade edebilmemiz..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Bekar: 2020 için sıra İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN