'Burası benim ikinci evim'

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Kardeş ülke Pakistan'ın Büyükelçisi Haroon Shaukat'ın eşi Uzma Shaukat, "Bu ülke kendimi özel hissettiriyor. Ankara ise örnek alınabilecek tipik bir başkent" dedi

Türkiye'yi ikinci evi gibi görüyor, Ankara'yı örnek alınabilecek bir başkent, düzeniyle cezbeden bir şehir olarak nitelendiriyor. Diğer yabancılar gibi İstanbul'a hayran kalsa da bu kentin temizliğini ve düzenini daha çok seviyor. Geçen yıl Pakistan Kültür Haftası öncesinde bir araya geldiğim Pakistan Büyükelçisi Haroon Shaukat'ın eşi Uzma Shaukat ile bu yıl da 'Ankara'nın Sefireleri' için buluştuk.

KÜLTÜR HAFTASI BAŞLIYOR

Buluşur buluşmaz Pakistan Kültür Haftası etkinliklerinden söz ettik. Zira etkinlikler yarın Ankara'da başlayacak ve 2013- 2014 dönemi, Türkiye'de Pakistan Kültür Yılı olarak ilan edildiği için programlar 1 yıl boyunca sürecek. Neler mi yapılacak? Etkinliklerden bazıları şöyle: "Swissotel'de Pakistan'dan gelecek şefler ülkeye özgü Basmati pirincinden hazırlanan yemekler yapacak. ODTÜ'de eğitim gören 200 öğrencinin hazırladığı etkinlikler sahnelenecek. Pakistan'a özgü geleneksel uçurtma festivali Ankara'da yapılacak. Pakistan'ın mango meyvesi çok meşhur. Bu meyvenin tanıtımı, yaz döneminde elçilikte Mango Festivali ile gerçekleşecek. Erkeklerden oluşan mistik grup Kavali, Ankara-İstanbul ve Konya'da gösteri düzenleyecek."

'ÇOCUKLAR KALIRSA MUTLU OLURUM'
Tüm bunların bilgisini bir çırpıda aktaran Sefire Uzma Shaukat ile Türkiye'yi ve Ankara'ya konuşmaya başladığımda ise gözlerinin nasıl parladığını gördüm çünkü Shaukat, "İkinci kez görev nedeniyle Türkiye'ye gelmek bizim için mükemmel" dedi ve ekledi: "Bu ülkenin yeri bizim için çok özel. Çocuklarımdan biri Hacettepe Tıp Fakültesi'nde okuyor. Diğeri ODTÜ'ye girmek istiyor. Onlardan duyduğum ve yaşadığım kadarıyla insanların çok yakın davranması bizi özel hissettiriyor. 25 yıl önce gelmiştik ve şu andaki gelişimi görünce Pakistan ilerlemiş gibi mutlu oldum. Gittiğimizde çocuklar iş hayatları için burada kalabilir, bu, beni çok mutlu eder."

ARKADAŞINA GÖNDER
'Burası benim ikinci evim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN