Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfırdan başladı zirveye tırmandı

Besa Elektrik'in sahibi Ali Odabaşı, yok denecek kadar az bir sermayeyle başladığı iş hayatında yaşadıklarını anlattı. Odabaşı, iş stresini ise toprakla attığını söyledi

Giriş Tarihi: 1.4.2013
Bu hafta Sanayi Caddesi'ndeki Besa Elektrik'te, Ali Odabaşı'nın konuğuyuz… Sıfırdan başladığı iş hayatında güvenli adımlarla zirveye tırmanan ve sektörün öncülerinden biri olan Odabaşı ile severek okuyacağınız bir röportaj gerçekleştirdik.
Sizi tanıyabilir miyiz, Ali Odabaşı kimdir?
1963 Sivas Divriği doğumluyum. İlkokulu Divriği'de okuduktan sonra Ankara'ya amcamların yanına gelerek ortaokulu ve liseyi bitirdim. Ortaokul yıllarında çalışmaya başladım. Liseye geldiğimde ise yarım gün okula, yarım gün işe gidiyordum. Çok istememe rağmen üniversiteye gidemedim. Şanssız bir döneme denk geldi öğrencilik yıllarım. 12 Eylül'ün yaşandığı o günlerde ne ben ne de ailem üniversiteyi hayal bile edemedik.
İş yeri açma fikri nasıl oluştu?
Dediğim gibi küçük yaşlarda başladığım elektrik malzemeleri satma işine eşimle birlikte Sanayi Caddesi'nde açtığımız iş yeri ile başladık. Çünkü tek bildiğim iş buydu. İnsanın bildiği alanda başarılı olma olasılığı daha yüksek. Başlangıçta yok denecek kadar az bir sermaye ile yola çıktık. İşimizi büyütüp kurumsal bir yapıya kavuştuktan sonra ikinci kuşağı yetiştirmek için kızımızı da işe dahil ettik.

MİLYON LARCA ÜRÜN VAR
Tam olarak ne yapıyorsunuz?
Elektrik malzemeleri denildiğinde akla çok fazla ürün geliyor. Gerçekten de ürün yelpazesi çok geniş. Elektrikli küçük ev aletlerinden tutun inşaat malzemelerine, otomotiv sektöründe kullanılan ürünlerden yüksek gerilimli ürünlere kadar uzanıyor. Binlerce, hatta milyonlarca çeşit üründen söz etmek mümkün.
Peki, siz bu yelpazenin neresindesiniz?
Müşteri kitlemiz arasında toplu konutlar, inşaat ve müteahhitlik firmaları, fabrikalar, kamu kurum ve kuruluşlar, devam eden bir üniversite inşaatı başta olmak üzere her kesime hizmet veriyoruz.
Ulus'ta Sanayi Caddesi'nin ekonomideki yeri Ankara'da oldukça büyük. Rekabet nasıl?
Şu anda bu caddede kayıtlı bin 150 tane firma var. Gördüğünüz bütün her yer elektrikçi. Dolayısıyla rekabet oranı çok yüksek. Ticaret ahlakı öylesine bozuldu ki bazen dükkanımı kapatıp gitmeyi bile düşündüğüm çok oluyor. Bu sıkıntıların yanı sıra güzel dostluk ilişkileri de yaşanıyor. Çünkü elektrik sektöründe ürün gamı o kadar çok ki. O kadar ürünü hiç kimsenin elinde bulundurması mümkün değil. Buna ne bütçeniz yeter, ne de yeriniz. Müşteri istediği anda hangi ürünün kimde olduğunu bildiğimiz için müşteriye 'yok' demeden satışı gerçekleştiriyoruz. Biliyoruz ki komşumuzdan o ürünü hemen alıp müşterimize sunabileceğiz.

ÇİN MA LLARI HER YERDE
Başka ne tür sıkıntılarınız var?
Birçok sektörde olduğu gibi alışveriş merkezleri bizim işimize de sekte vurdu. AVM'ler bizden hem pahalı satıyor hem de ürün çeşitleri çok az. Ancak tüketici yine de AVM'leri tercih ediyor maalesef. En büyük sıkıntılardan birisi de Çin mallarının piyasada çok olması. Tüketici ucuz görüp tercih ediyor ama ondan sonrası gerçekten çok büyük sıkıntı yaşanıyor. Size bir örnek vermek istiyorum. 10 liraya aldıkları kaçak akım rölesiyle 40 liraya alınan kaçak akım rölesi her ne kadar aynı gibi gözükse de sonuçta çok büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Yangın çıktığını düşünün, kablolar fitil gibidir, bir yerden tutuştu mu her yeri sarar. Eğer evinizde kaçak akım rölesi olsa hemen devreyi kestiği için yangının yayılmasını önlüyor. İnsan hayatından daha önemli ne olabilir ki? En son İzmir'de yaşanan bir olaya çok üzülmüştüm. İzmir'de yeni evlenen bir çiftin evini su basıyor. Yerdeki priz ıslanıyor ve genç çift ayaklarını yere bastıkları anda elektrik çarpıyor ve ikisi de orada ölüyor. Dediğim gibi 40 liralık kaçak akım devresi olsaydı evlerinde bu iki genç ölmeyecekti. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

ODABAŞI İŞ STRESİNİ TOPRAKLA ATIYOR
Ürün gamınızda neler var?
Alt bayisi olduğumuz ürünler var. Enerji kabloları, aydınlatma malzemeleri, data kabloları, elektrik kabloları, ampul çeşitleri. Ticaretimizin büyük kısmı kablo satışı. Türkiye'nin önde gelen markalarından Mutlusan, ABB, Legrant gibi markaları bünyemizde bulunduruyoruz.
Sektörünüzle ilgili örgütlü çalışmalar yapıyor musunuz?
Ankara Ticaret Odası'nda Elektrik, Elektrikli Cihaz Üretimi ve Malzemecileri Meslek Komitesi Başkanıyım. Aynı zamanda Elektrik Malzemeleri Satıcıları İş Adamları Derneğinde de aktif olarak çalışıyorum.

NA-CE KODU MAĞDURUYUM…
Yaklaşan oda ve borsa seçimlerinde NA-CE kodlarıyla ilgili sıkıntılar gündemde. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Ben komite başkanıyım. Buna rağmen şu anda NA-CE kodu mağduruyum. Senelerdir hizmet ettiğim elektrik malzemeleri sektörüyle ilgili meslek grubunda olmam gerekirken maalesef beyaz eşya satıcıları meslek grubunda gözüküyorum. Çok uğraşlar vermeme rağmen sesimi duyurmayı başaramadım ve bu yanlışlığı düzelttiremedim. Benim gibi birçok NA-CE kodu mağduru bulunuyor.
Kendinize ayırdığınız zamanlarda ne yapıyorsunuz?
Dünyanın değişik ülkelerini görmek, değişik kültürlerle tanışmak çok güzel bir duygu. Toprağa dokunmak, doğa, yeşil benim için büyük bir tutku. Küçük bir bahçemiz var. Vakit buldukça bahçeye gidiyorum. Toprakla uğraşmak, ekmek, biçmek beni öylesine rahatlatıyor ki tarif edilemez bir haz bu. Bahçemize ektiğimiz ürünleri toplamak, ağaçtan bir dala uzanıp meyve yemek çok büyük bir keyif.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfırdan başladı zirveye tırmandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN