Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tavuklar "kalkış" için hazır

Doç. Dr. Abdullah Tuğrul Seyhan, tavuk tüyü lifiyle uçak kanatları ve gövdesini sağlamlaştırmayı amaçlayan projeyi hayata geçirdi

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Tuğrul Seyhan, uçakların gövde ve kanatlarını tavuk tüyüyle sağlamlaştırmayı amaçlayan bir proje geliştirdi. "Membran Destekli Vakum İnfüzyon" (MVDI) Tekniği Kullanarak Karbon Elyaf / Karbonize Edilmiş Tavuk Tüyü Lifi Modifiyeli Epoksi Kompozitlerin Üretimi" isimli proje, TÜBİ- TAK ve TAI'den destek aldı.

SONUÇ İKİ YIL SONRA

MDVI tekniğinin ve tavuk tüylerinin katma değeri yüksek ürünlerde kullanılmasının dünyada ilk olacağını söyleyen Doç. Dr. Seyhan, "Tavuk tüyü lifi dünyada sadece biyolojik polimerler üzerinde kullanılmış. Ancak hiçbir zaman teorideki yüksek mukavemet, pratiğe dönüştürülmemiş. Epoksi gibi havacılıkta çok kullanılan bir reçinede karbonize edilmiş tavuk tüyü lifiyle ilgili bir deneme dünya literatüründe yok. Aynı zamanda yüzeyini iyileştirmek için bazı kimyasal metotlarla epoksiyle daha uyumlu hale de getireceğiz. İki yıllık bir çalışmanın ardından güzel sonuçlarla hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız" dedi.

Mehmet Can Toptaş

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tavuklar "kalkış" için hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN