Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yıl içinde dünya markası çıkarılacak

International Business School'un bu yıl üçüncüsünü düzenlediği "Markam 2023 Zirvesi"nde 10 yıl yılda dünya markası çıkarmanın sırları paylaşıldı

Türkiye'nin en değerli markalarının temsilcilerinin bulunduğu "Markam 2023 Zirvesi" önceki gün Başkent'te yoğun katılımla gerçekleşti. Gelecek 10 yılda dünya markaları çıkarmanın püf noktalarının anlatıldığı etkinliğe ünlüler de akın etti. Süper star Ajda Pekkan'ın 'Tüm Zamanların Değişmeyen Sanat Markası' ödülünü aldığı zirveye, duayen isim Haldun Dormen ve oyuncu Engin Altan Düzyatan da katıldı.

"HER YIL DAHA İYİYE"
2023 hedefleri doğrultusunda gerçekleşen zirvede, önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'den hangi markaların dünya markası olacağı, hangi sektörlerin yükselişe geçeceği ele alınırken, marka olabilmenin sırları da konuklara anlatıldı. Etkinliğin yaratıcısı ve ITEC Başkanı Akın Yılmaz, Türkiye'nin Başkent'inde gerçekleştirdikleri organizasyonun her yıl daha iyiye gittiğini ve katılımcılar için daha verimli hale geldiğini söyledi.

"ANKARALILAR'A MÜJDE"
Türk Hava Yolları (THY) Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan ise zirveye video konferans sistemiyle Trabzon'dan bağlanarak, Türk havacılık sektörünü ve markalaşma sürecini anlattı. Anadolu Jet'in THY'nin tüzel kişiliği altında kurulduğunu söyleyen Doğan, şirketin şu anki konumuna nasıl geldiğine yönelik bilgi verdi. Doğan, Ankaralılar'a bir müjde vererek, "Ankaralılar, artık bir Ankara markası olan Anadolu Jet ile Antalya, Bodrum ve Alanya gibi tatil yerlerine giderken, bagajlarını evlerinden teslim edebilecek" dedi.

'Yarım elma bile değiliz'
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serdar Pirtini, Markam 2023 ve Türk markalarına genel bakışı değerlendirdi. Dünyanın en değerli markalarını anlatan Pirtini, 87 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli markasının Apple olduğunu anımsattı. Pirtini, Türkiye'nin en değerli markası Türk Telekom'un değerinin ise 2.8 milyar dolar olduğunu kaydederek, "En değerli 100 markamızın değeri maalesef yarım elma olmuyor" dedi. Pirtini, "Dijital ekonomiye, dijital bir jenerasyonun üzerine kurulu olan dijital dünyanın sorunlarını mekanik bir şekilde çözemeyiz. Onun için sanal dünyayı dikkate alarak, çözüm oluşturmalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl içinde dünya markası çıkarılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN