Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anne' Büyükelçi Bharathi Wijerante

Bu haftaki konuğum, Hindistan'ın güneyinde yer alan doğal güzellikleri, değerli taşları, çayı ile tanınan Sri Lanka'nın Büyükelçisi Bharathi Wijerante. Ülkesinin Türkiye'deki ilk Büyükelçisi olan Wijerante, aslında buraya hiç yabancı değil. Sri Lanka'dayken Baş Konsolosluk görevini üstlenen Wijerante'nin babası da kendisinden önce 23 yıl boyunca Colombo'da (Sri Lanka'nın başkenti) Baş Konsolos olarak görev almış. 1.5 yıl önce kaybettiği eşi Mano Wijeratne ise Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu'nu kuran kişilerden. Hal böyle olunca Bayan Wijerante, yıllara uzanan Türkiye dostluğuyla ülkesindeki Türkler'den ilgi görmüş ve gurbetçi Türkler'in "anne" diye hitap ettiği kişi haline gelmiş. Türkler'in kendisine olan ilgisi, burada Büyükelçi olunca da sürmüş. Öyle ki elçilik binasında herkes O'na "Mama Ambassador- Anne Büyükelçi" diye hitap ediyor.

ÇALIŞANLARINA YEMEK PİŞİRİYOR
Çalışanlar, Büyükelçi'nin kendilerine haftada en az 1 kez yemek pişirdiğini, hep birlikte yemek yediklerini ve Büyükelçi için kendilerinin mutluluğunun ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Büyükelçi ile sohbete başlamadan önce ülkelerine özgü kıyafet olan Sari'yi giymek istiyorum. 6 metrelik kumaşı bedenime büyük bir titizlikle saran Bayan Wijerante, anaçlığını tüm sıcaklığıyla gösteriyor.

OĞLUNUN ADI TÜRK İSMİ
Salona geçtiğimizde Sri Lanka'nın elişçiliğini öne çıkaran koltuklara oturuyoruz ve sohbete başlıyoruz. Buraya yabancı olmadığını dile getiren Büyükelçi, Türkçe'yi çok iyi anladığını fakat konuşamadığını belirtiyor. İki oğlu olduğunu anlatan Wijerante, büyük oğlu Sachin'in Avusturalya'da evli olduğunu, küçük oğlunun ise adının Türk ismi Reyhan olduğunu ve Sri Lanka'da yaşadığını anlatıyor. Türkiye ile Ankara'yı konuşmaya başladığımızda ise Atatürk hayranlığından söz ediyor Büyükelçi Wijerante ve ekliyor: "Atatürk ile ilgili kitaplar okuduğumda çok etkilenmiştim. Atatürk'ten sonraki gelişmeler de beni çok etkiledi. Başbakan ve Cumhurbaşkanınızın birlikteliği inanılmaz bir kombinasyon. Çok başarılılar."

ANKARA'YI ÇOK SEVİYOR
Bayan Wijerante, bugüne kadar Adana, Gaziantep, İzmir, İstanbul ve daha pek çok şehri gezdiğini, en çok Gaziantep'i beğendiğini dile getiriyor. Ankara'ya ilişkin düşüncesi ise 'trafik dışında harika!'. Wijerante, şehirdeki trafik durumunun İstanbul gibi olmaması için plan altına alınması gerektiğine inanıyor. İşte, kadın Büyükelçilerden Bharathi Wijerante'nin Türkiye ve Ankara'ya ilişkin görüşleri…

ARKADAŞINA GÖNDER
'Anne' Büyükelçi Bharathi Wijerante
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN