Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent'te engeller bir bir kalkıyor

Büyükşehir Belediyesi, kaldırımlarda, otobüs duraklarında, metroda kısacası kentin dört bir yanında engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıyor

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Engelliler Kanunu'yla kentin dört bir yanında engellilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için altyapı hizmetlerini tamamlaması gereken belediyelere verilen süre 7 Temmuz'da sona eriyor. Büyükşehir Belediyesi de kaldırımdan otobüs durağına, metrodan hizmet binasına kadar kentin dört bir yanında engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için düzenlemeler yapmaya devam ediyor.

A'DAN Z'YE DEĞİŞİM

Ulusal Özürlüler Veri Tabanı'na göre Ankara'da 38 bin 175 engelli yaşıyor. Bugüne kadar engellilere yönelik sosyal ve kültürel hizmetleriyle örnek projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kent genelinde bir seferberlik başlatarak, ana cadde ve bulvarlardaki kaldırımlar, alt ve üst geçitler, parklar, parklardaki tuvaletler, hizmet binası, AŞTİ, otobüsler ve trafik ışıklarında yeni düzenlemeler yapıyor.

CADDELERE YENİ DÜZEN

Başkent'teki birinci derece yaya bölgelerinde çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı, ana cadde ve bulvar kaldırımlarını öncelikle engelli vatandaşlar olmak üzere tüm yayaların daha rahat kullanabilmesi için yeniden düzenliyor. Ana cadde ve bulvarlarda vatandaşların hareket kabiliyetini düşüren bilet gişesi, mantar, elektrik direği, beton saksı, yön levhası gibi engeller, ilgili birim ve kurumlarla işbirliğine gidilerek, işlevini yitirmişse kaldırıyor veya uygun yere taşınıyor.

YOL GÖSTERİYOR
AŞTİ, kültür merkezleri ve gençlik merkezlerinde yürütülen çalışmalarla da görme engellilere yönelik önemli düzenlemeler yapılıyor. Çeşitli noktalara yerleştirilen yardım asistan telefon kulübesi ile engelliler, görevli rehberleri çağırıp, istedikleri yere kadar kendilerine eşlik etmelerini sağlayabiliyor. AŞTİ içinde bir uçtan bir uca uyarıcı iz yolu yapılırken, braille alfabeli harita ile terminal içi anlatılarak görme engellilere yol gösteriliyor.

METROYA İZ YOLLAR
Ankaray , Ankara metrosu istasyonlarında görme engelli vatandaşların istasyona erişimini her noktadan sağlayabilmek amacıyla hissedilebilir yüzey uygulaması yapılıyor. Bu projeyle görme engellilerin raylara düşmesini önlemek amacıyla 623 metrekare eliptik yüzey, 11 bin 500 metre kılavuz iz ve 968 metrekare uyarıcı yüzey döşenmesi planlanıyor. İstasyonlarda bulunan 54 asansöre ek olarak da ihtiyaç duyulan istasyonlara 24 adet daha eklenecek, ayrıca 4 yürüyen merdiven ve 18 de yatay platform tipi asansör yapılacak.

FİLO GENİŞLİYOR
Otobüs filosunda engelli asansörü bulunan 70 araç hizmet veriyor. Kısa bir süre sonra 500 alçak tabanlı yeni körüklü otobüs de filoya dahil edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'te engeller bir bir kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN