Vatandaştan hibe köpek alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, özellikle uyuşturucu ve patlayıcı madde aramalarına katılmak üzere yetiştirilecek hibe köpek alınacağını duyurdu

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Uyuşturucu ve patlayıcı madde olmak üzere değişik branşlarda yetiştirilecek hibe köpekler aranıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Köpek Eğitim Merkezi Şube Müdürlüğü, yaptığı duyuruda vatandaşların köpeklerini vatana, millete faydalı olması için hibe etmesini istiyor. Köpekleri ya kendisi üreten ya da yurt dışından satın alan Emniyet, son dönemde vatandaşların köpek bağışlarını da kabul ediyor.

FARKLI ALANLARDA EĞİTİM

Vatandaşlardan alınan köpekleri teste tabi tutan Emniyet, ışık gördüğü köpekleri yetiştirip çeşitli alanda kullanıyor. Gölbaşı'ndaki Köpek Eğitim Merkezi'nde bu hayvanlar "Uyuşturucu Madde Arama", "Patlayıcı (Bomba) Madde Arama", "Silah-Mühimmat Arama", "Koku Teşhis", "Canlı İnsan Arama", "Kadavra Arama", "Kağıt Para Arama", "Özel Operasyon", "Asayiş Devriye", "Çay ve Tütün Arama", "Şehir İçi İnsan Takibi" ve "İz Takip Köpeği" olarak yetiştiriliyor.

SOSYALİTE KAZANDIRILIYOR

Uzman Köpek Eğitmeni Komiser Taner Uludağ, yavru köpeklere, 5-6 aylık olana kadar görevli personel tarafından sosyalite kazandırıldığını söyledi. Köpeklere, "Yükseğe çıkma, sesten korkmama, kaygan zeminde yürüyebilme, zorlukları aşabilme" gibi eğitimlerin verildiğini ifade eden Uludağ, "Bu eğitimler verilmeden diğer branşlara geçiş yok. Arkadaşlarımız 6-7 aylık olana kadar, bir çocukla ilgilenir gibi akşama kadar bu köpeklerle uğraşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaştan hibe köpek alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN