Göz tansiyonuna dikkat edilmeli

"Göz tansiyonu" diye bilinen glokomun her yaşta ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, bu hastalığın göz kaybına yol açabileceğini de söyledi

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Uzmanlar göz tansiyonu olarak bilinen 'glokom'a karşı uyardı. Göz içi basıncının göz siniri hücrelerine zarar vermesiyle oluşan glokomun her yaşta ortaya çıkabileceği belirtildi. Göz siniri hücreleri öldüğü zaman kalıcı görme kaybına sebep olabilen glokomla ilgili Dünyagöz Etiler'den Prof. Dr. Can Üstündağ birçok bilgi verdi.

"KONTROL EDİLMELİ"
Prof. Dr. Can Üstündağ, glokomun her insanda, her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğunu söyleyerek, "Özellikle 35 yaşından sonra herkeste glokom olabilir. Ancak ailede glokomu bulunanlarda, şeker hastalığı olanlarda ve miyoplarda risk daha fazla. Bu nedenle 35 yaşında herkesin göz muayenesi olması gerekir. Risk bulunanlarda ise yılda bir kez gözler kontrol edilmeli" dedi.

"ERKEN TANI ÖNEMLİ"

Hastalığın başlangıcında herhangi bir belirti görülmediğini belirten Üstündağ, şöyle konuştu: "Hastalık ilerledikçe görme sinirini etkiler. Görme siniri çok sayıda lif içeren elektrik kablosu gibidir. Bu lifler farklı alanlardan gelen görüntüleri beyine iletir. Sinir hasar gördükçe görme alanı bozulur. Glokom, birçok hasta tarafından ancak ileri dönemde ve belirgin görme kaybı ortaya çıktığında fark edilebilir. Glokomda görme kaybı oluştuktan sonra geri döndürmek, iyileştirmek mümkün değil. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir."

'İLAÇ TEDAVİSİ MÜMKÜN'
Prof. Dr. Can Üstündağ, glokomun tamamen iyileştirilip ortadan kaldırılamayacağını fakat kontrol altında tutulabileceğini ve görme alanı kaybının ilerlemesinin engellenebileceğini belirtti. Tipik olarak glokomun öncelikle göziçi basıncını düşüren çeşitli ilaçlarla tedavi edilebileceğini söyleyen Can Üstündağ, "Bu ilaçlar genellikle göz damlası şeklindedir. Gerekirse cerrahi ve lazer girişimleri de uygulanabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz tansiyonuna dikkat edilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN