Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Ayıkla pirincin taşını!

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Pirinçte GDO (genetiği değiştirilmiş organizmalar) tartışması iki haftadır sürüyor… İddialar ürün satışlarını da bir hayli etkilemiş durumda! Türkiye Pirinç Değirmencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Yetiş, satıştaki düşüşün yüzde 50 olduğunu söylüyor… Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan'ın düğününde Tarım Bakanı Mehdi Eker'le sohbet fırsatımız oldu.
Pirinç konusundaki haberlere bir hayli üzülmüş… "En azından arayıp da bir sorsalardı" diyerek sitemini dile getiriyor.
Kendinden emin bir şekilde, pilavda, dolmada, sütlaçta kullandığımız pirinci güvenle tüketmemizi söylüyor.
Dünyada ticarete konu olan GDO pirinç üretimi olmadığını dile getiren Mehdi Bey, ekliyor; "Vatandaşlarımız o pirinçleri güven içerisinde tüketebilirler.
Çünkü ne Türkiye'de ne dünyada GDO'lu pirinç üretimi söz konusu. Bazı araştırmalar yapılmış, doğrudur ama bunlar, böyle tohum haline getirilip, geliştirilip, satılıp, bundan pirinç üretilip dünyaya da bunun yayılması. Şu an itibarıyla böyle bir şey yok. O nedenle vatandaşın endişe etmesine de gerek yok." Öğrendiğim kadarıyla Bakanlık konuyu bir hayli sıkı tutuyor.
Ulusal referans laboratuarına da analizler verilmiş durumda… Peki!
Bu tartışma nereden çıktı?
Edindiğim bilgilere göre bazı ürünlerde GDO tespit edilmesinin perde arkasında ise taşındığı gemide soya ve mısır taşınması yatıyor.
Pirinci getiren firmanın elinde ABD'den alınmış ve üründe GDO olmadığına dair raporun bulunduğu da belirtiliyor. Bakan Eker, bulaşma konusunda da şunları söylüyor: "Çeltik kabuğunda bir bulaşma olduğunda pirinçte yaptığımız analizde bu kabukta çıkar ama onun derin analizinde kabuğu soyulup yıkandıktan sonra esas GDO'lu ise orada ortaya çıkar. Bunların sonucu beklenmeden kamuoyunun önünde bu şekilde tartışmaların yapılması doğru değil. Dünyada henüz ticarete konu GDO'lu pirinç söz konusu değilken insanların kafasını bulandırıp, yedikleri ile sorunlu hale getirmenin manası yok."
Açıkçası, Mehdi Bey'in açıklamaları ikna edici ve güven verici… Bu akşam mönüye sebzeli pirinç pilavı eklemeyi unutmayın!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Ayıkla pirincin taşını!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN