Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saklı hazinelerle zamanda yolculuk

Sahibinin unutamadığı bir hatırayla hayata tutunan asırlık eşyalar, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın düzenlediği sergiyle meraklılarıyla bir araya geliyor

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Hisseli Harikalar Kumpanyası- Meraklılarından Sıradışı Objeler Sergisi'nin dördüncüsü Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açıldı. Babadan- dededen kalma, kimi gerçek birer antika, kimi yaşattığı hatıralar dolayısıyla sahibinin gözünde antikadan daha değerli olan 250'ye yakın eşyanın ilk kez meraklılarıyla buluştuğu serginin Küratörü Şennur Şentürk, bu eşyalarla ve onların sahipleriyle bir araya gelmenin heyecan verici olduğunu söyledi.

"O GÜLÜMSEMEYİ GETİRDİK"
Şentürk, "Yapmak istediğimiz şeyi başlangıçta görüştüğümüz kimse hayal edemedi, eşyalarını vermekte tereddüt ettiler. Haklıydılar, çünkü manevi değeri yüksek bir objeyi, dedesinin, babaannesinin hatıralarını taşıyan bir eşyayı vermesi söz konusuydu. Mesela bir koleksiyoncumuz, 'Ben bu Kuran-ı Kerim'i gördükçe babaannemin bana gülümsemesini hatırlıyorum' dedi. Biz, işte babaannelerin o gülümsemelerini alıp buraya getirdik" diye konuştu.

TEKIŞIK'IN HAZİNESİ

Başkent'te ve yurdun çeşitli yerlerinde yaptırdığı okullarla eğitime sayısız katkılarda bulunan Tekışık Vakfı kurucusu Hüseyin Hüsnü Tekışık da sergiye katılan koleksiyonerler arasındaydı. Sergilenen eserlerin eşinin koleksiyonu olduğunu fakat rahatsızlığından dolayı kendisinin gelemediğini ifade eden Tekışık, Bingöl Karlıova'da ilçe milli eğitim müdürlüğü yaparken, 10 lira taksitle dilekçe yazan bir yazı makinesi aldığını ve kitaplarını onunla yazmaya başladığını kaydetti. Tekışık, Ankara'da eşyalarımın ambalaj sandığından yaptığı masa ile daktiloyla sergiye katıldığ ını söyledi. Atatürk'ün manevi kızı Afet İnan'ın oğlu Prof. Dr. Demir İnan da tıp doktoru olan babası Rıfat İnan'ın tansiyon aleti ve iğne, neşter gibi eşyaların yer aldığı takım çantası ile düğününde kullandığı film çekme makinesini sergiliyor.

BİR KAPIYA 82 TOKMAK!
Ankaralı mimar Melih Utkucu, 30 yılda oluşturduğu "kapı tokmağı" koleksiyonu ile sergideydi. Yurt içinde veya yurt dışında bir yere gittiği zaman, şehrin eski mahallelerinden gezmeye başladığını dile getiren Utkucu, "Eski bir ev aldım, kapı tokmağı kırıktı. Bunun yenisini bulabilir miyim diye araştırırken başladım, iki, üç, beş derken bugün 82 objeye ulaştı. Büyük bir çoğunluğunu hurdacılardan topladım. İstemeyene 3-5 kuruşa veriyorlar ama ben isteyince 100- 200 dolar oluyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saklı hazinelerle zamanda yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN