Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına şiddete karşı mücadele veriyor

'Yılın İş Kadını' seçilen doktor Gökçen Erdoğan, kadına karşı şiddet ve cinsel terapi konularında hastalarını bilgilendirerek, bilinçlendiriyor

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Onunla söyleşimizin konusuna karar vermekte güçlük çektim. Özenli ve bilinçli bir anne, başarılı ve azimli bir iş kadını, güvenilir ve samimi bir doktor, yenilikçi ve işinin ehli bir cinsel terapist ve her şeyden de önce güçlü ve güzel bir kadın… Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan'dan söz ediyorum.
Birden fazla unvanınız ve birçok başarınız var. Gökçen Erdoğan, kendini ve hayatını nasıl tanımlar?
Çok yönlü bir kadınım. Kendimi bildim bileli doktor olmak istemiştim. Toplumsal fayda çocuk yaşta iliklerime işlemişti. Bunu ailem sayesinde çok güçlü hissettim. Ailenin önemini de onlarla kavradım ve kendime harika bir aile kurdum. Eşim Ufuk, çocuklarım Derin ve Kuzey, hayatımdaki en önemli şey. Beni, hayatımı şekillendiren her şey için motive ediyorlar ve varlıklarından sonsuz güç alıyorum. Uzmanlığımın 13. yılındayım ve her yılımın bir öncekinden daha dolu geçmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Yeniliklere, gelişmelere aç bir toplum olduğumuzu düşünüyorum Toplumsal bilinçlenmede ve kadın girişimciliğinde fayda sağlamak üzere attığım her adım beni heyecanlandırıyor.
İş kadını kimliğinizle 2012 Yılı İş Kadını seçildiniz. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?
Hiçbir başarının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Birçok dernekte yer alıyorum. Bunların arasında GGYD, ANGİAD, ANGİKAD ve TÜGİAD var. Tüm çalışmalarda yer alıyor, atılan adımları dikkatle takip ediyorum. Erkek egemen bir toplumda kadının iş dünyasında yer alması, toplumun şu an fark ettiğinden çok daha anlamlı. Adımın küçüklüğü büyüklüğü hiç fark etmez, tüm kadınlar becerileri, ilgileri doğrultusunda girişimlerde bulunmak için yüreklendirilmeli. Erkeklerle aynı sıralarda duruyor, aynı meseleler üzerine kafa patlatıyoruz. Çünkü 'varız', 'buradayız', yanımızda olma şansını henüz yakalayamayan hemcinslerimiz için yer tutuyoruz.

"TARİFİ MÜMKÜN DEĞİL"
İş kadını kimliğinizle sahibi olduğunuz Diva Kadın Sağlığı Merkezi'nde mesleğinizi gerçekleştiriyorsunuz. Kadın doğuma aşinayız. Peki cinsel terapist olma fikri nasıl doğdu?
Kliniğimde çok güvendiğim bir ekibim var. Cinsel terapilerde entegre çalışmalar yürüttüğüm bir psikolog dostum ve tüm yetkinlikleriyle elim kolum olan şahane kadınlar. Cinsel terapi aslında kadın doğumdan çok uzak değil. Cinsel terapi de evliliklerin ve ilişkilerin önemli bir parçası olabiliyor. Bir bebeğin dünyaya gelmesine aracılık etmek tahmin edebileceğinizden de keyifli bir şey. Bir bebeğe isminizin verildiğini görmek, bayramlarda arayan uzak ama çok yakın çocuklarınız olması, o ilk bakışma, ilk 'ınga', ilk soluk… Bunlar tarifi mümkün olmayan şeyler. Düşünsenize bir çocuğa atılmasına izin verilen tek şaplak var ve o da onun ilk soluğu, ilk sesi için ve bu yalnızca sizin yapabileceğiniz bir şey. Sorunuzu cevaplamadan bu duygularımı paylaşmak istedim. Sağlıksız bir cinsel yaşam nedeniyle sağlıklı bir ilişki ya da sağlam bir aile yaşantısı kurulamıyor maalesef. Yeni bir nesil için fizibilite yapmanın bir parçası da cinsel terapi.

ERKEK TOPLUMUN VERDİĞİ CESARETTEN GÜÇ ALIYOR
Kadına şiddet sizin de üzerine bastığınız gibi son zamanların en büyük toplumsal sorunlarından biri. Kadına şiddeti tetikleyen ne peki?
Kadına şiddeti toplumun verdiği cesaret tetikliyor. Yan komşudan bağırış çağırış, kırılan cam, inen tokat sesi gelince 'ailedir karışmayalım' diyen bizler tetikliyoruz. Oğullarını dünyanın merkezi gibi hissettirerek ve bencilce yetiştiren anneler tetikliyor, çocuğunun gözü önünde karısını yıllarca döven babalar tetikliyor, dayak yiyen kadına 'kaşınmıştır zaten o' diyen komşu kadınlar tetikliyor, eşinden boşanan kadına 'dul kadına güven olmaz' diyen mahalleli tetikliyor. Kadını korumakta eksik kalan yasalar tetikliyor. 'Gelinlikle çıktığın eve kefenle girersin' diyen aile tetikliyor. Kız çocuklarını okutmayan ve ayakta duracak maddi güce sahip olmasını engelleyen ağabeyler tetikliyor. Daha sayayım mı? Kadına 'sussan daha iyi olur' diyen toplumun ta kendisi, maalesef. Ayrıca cinsel şiddet de cinsel terapi seanslarımızın en yaralı yanlarından birini oluşturuyor. Sağlıksız cinsel yaşamın getirdiği sorunlar şiddeti de içinde barındırabiliyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddete karşı mücadele veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN