Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitap aşkı "Z" kütüphanelerde

Giriş Tarihi: 30.4.2013

Milli Eğitim Bakanlığı, "Zenginleştirilmiş Kütüphaneler"le çocuklara rahatlıkla bilgi ve beceri kazanmanın kapısını açıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Okuma Kültürü ve Kütüphaneler Grup Başkanlığı "Zenginleştirilmiş Kütüphaneler" ile okullara çağ atlatıyor. Zenginleştirilmiş Kütüphaneler, çocuklara bilgi ve beceri kazanmanın, eğlenerek öğrenmenin kapsını açıyor. İlkokul, ortaokul ve liseleri kapsayan Zenginleştirilmiş Kütüphaneler, renkleriyle, oturma, çalışma ve dinlenme alanlarıyla ilgi çekiyor.

HAFTA SONU DA AÇIK

Hafta sonları da dahil saat 20.00'ye kadar açık olan Zenginleştirilmiş Kütüphanelere, "Z-kütüphane" ismi verildi. Z-kütüphane'de kullanıcılara bilgisayar ve internet bağlantısı sunuluyor. Ders saatleri dışında öğretmen, öğrenci ve halkın okuma ve araştırma alanları haline gelmesi planlanıyor. Okul kütüphanelerini sıkıcı mekanlar olmaktan çıkaran Zenginleştirilmiş Kütüphaneler'de çocuklara yönelik 10 çeşit zeka oyunu da yer alıyor.

KAPSAMLI KOLEKSİYON

Okul kütüphanelerinde görsel öğeler, renkler ve malzemelerin yanı sıra nitelikli, kapsamlı ve işlevsel bir koleksiyonun bulunması, hedefe ulaşmada önemli rol oynuyor. Okulun kütüphane koleksiyonunda bulunacak kitapların sayısı, okuldaki mevcut öğrenci sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte konu ile ilgili yapılan akademik çalışmalar, bu sayının öğrenci başına en az bir kitap düşecek şekilde hazırlandı.

Kenan Adem KIZILAĞIL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitap aşkı "Z" kütüphanelerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN