Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitelilerin tercihi BELTEK

Üniversiteli gençler, mezun olup iş başvurusu yaptıklarında BELTEK sertifikasının avantajlarından yararlanmak için kursa akın ediyor

Gazi Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 14 yıldır hizmet veren Belediye Teknik Eğitim Kursları'na (BELTEK) ağırlıklı olarak üniversite mezunları başvuruyor. 150 farklı branşta eğitim veren BELTEK'e son 3 yılda kayıt yaptıran ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenci oranı yüzde 47,5'e yükseldi. Faaliyete geçtiği günden bugüne 116 bin 833 kursiyer mezun eden BELTEK, son zamanlarda en çok üniversitelilerin ilgisini çekiyor.

DİPLOMA YETMİYOR

2012 yılı istatistiklerine göre BELTEK'e kayıt yaptıran 8 bin 708 kursiyerden yüzde 47,5'ini ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlayan öğrencileri oluştururken, 2009 yılında bu oran yüzde 36 iken 2010 yılında yüzde 40, 2011 yılında ise yüzde 46.5'ti. BELTEK Koordinatörü Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Yücesu, 2009 yılından sonra kursları tercih eden üniversiteli sayısında ciddi artış gözlendiğini ifade etti.

DONANIMLI OLUYORLAR

Aynı dönem ilk ve orta öğretim mezunu kursiyer sayısının da azaldığını belirten Yücesu, "Üniversiteden mezun olan gençlerimiz teorik eğitimin ötesine geçemiyor. Başvuru yaparken de yeterli görülmediklerinden sertifika isteniyor. Bu kurslar öğrencileri hem donanımlı hale getiriyor hem de mesleki yeterlilik sertifikası sunarak onları iş yaşamının gerekliliklerine uyumlu hale getiriyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitelilerin tercihi BELTEK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN