Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozlaklar öksüz kalmayacak

Yüzyıllardır süregelen ancak son temsilcilerinden Neşet Ertaş'ın ölümüyle unutulmaya yüz tutan Bozlak Kültürü, Özgür Can Çoban'ın Ertaş'a gönül bağıyla can buluyor

Geçmişi milattan sonra 5. yüzyıla kadar uzanan ve bir Anadolu mozaiği olarak kabul gören Bozlak Kültürü, usta isim Neşet Ertaş'ın yitirilmesiyle büyük kan kaybetti. Ancak gönüllerde taht kuran 'Bozkırın Tezenesi', geride bıraktığı eserlerle Bozlak Kültürü'nü yaşatmak isteyen genç sanatçılara ilham veriyor. Ertaş'ı örnek alan 18 yaşındaki Özgür Can Çoban, "O'nun adını, sanatını, felsefesini ölene dek yaşatıp gelecek kuşaklara aktaracağım" diyor.

YAŞITLARI HiP-HOP DİNLİYOR

Adını TRT'de yayınlanan "Yıldızım Sensin" yarışmasındaki performansıyla Türkiye'ye duyuran 18 yaşındaki genç yetenek Özgür Can Çoban, usta isim Neşet Ertaş'ın izinden yürüyeceğini belirterek, "Kırşehir'de doğup, Abdal topluluğunun içinde büyüyen biri olarak bu kültüre kayıtsız kalmam imkansızdı. Ailemdeki müzisyenlerin de etkisiyle küçük yaşta düğünlerde türkü söyleyerek müziğe ilk adımımı attım. Şu anda yaşıtlarımın hepsi rock, pop, hip-hop dinliyor. Ancak içimdeki aşk, beni bu kültürden uzaklaştıramıyor" dedi.

TÜRKİYE DERECELERİ ALDI

Babasının işi nedeniyle Ankara'ya gelmek zorunda kalan Özgür Can Çoban, Başkent'te de Bozlak Kültürü'ne olan sevdasını devam ettirdi. İlkokul yıllarında festivallerde, okul faaliyetlerinde ve birçok projede yer alan Çoban, "Hem küçük yaşta olmam hem de büyük usta Neşet Ertaş'ın türkülerini söylemem dinleyicilerin dikkatini çekmişti. Okul yıllarında Türkiye çapında yapılan yarışmalarda çeşitli dereceler elde ederek bu yola iyice bağlanmıştım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozlaklar öksüz kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN