Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara üniversiteleri teknolojide öncü oldu

Ankara'dan üç üniversite, TÜBİTAK'ın ilk kez başlattığı "1513-Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı" kapsamında desteklenecek

Giriş Tarihi: 7.5.2013
TÜBİTAK'ın ilk kez başlattığı "1513-Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı" kapsamında toplam 10 milyon TL destek verilecek 10 üniversite arasında Başkent'ten 3 üniversite bulunuyor. Proje esaslı olarak, üniversitelerdeki bilginin ticarileştirilmesine katkı sağlayacak çeşitli faaliyetlerin desteklenmesini amaçlayan programa 39 üniversite başvurmuştu. Önemli bir başarıya imza atan Hacettepe, Gazi ve ODTÜ'ye bağlı Teknoloji Transfer Ofisleri, 10 yıl boyunca 1'er milyon TL destek alabilecek.

10 YIL SÜRECEK
Mevcut üniversitelerin nitelik ve kapasitelerini artırmak için yoğun gayret sarfettiklerini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "TÜBİTAK aracılığıyla, üniversitelerdeki bilimsel çalışmaların sanayiyle buluşmasını sağlamak amacıyla 10 yıl boyunca teknoloji transfer ofislerine 1'er milyon lira destek vereceğiz. 10 yıl boyunca bu destek sürecek. Ancak her yıl teknoloji transfer ofislerinin performansına bakacağız. Önümüzdeki yıl da 10 TTO daha destekleyeceğiz. Belki de ileride desteğe ihtiyaçları kalmayacak" dedi.

39 ÜNİ VERSİTE BAŞVURDU
Üniversiteler bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisleri'nin (TTO) güçlendirilmesi ve yenilerinin kurulmasının teşvik edilmesi amacıyla başlatılan "TÜBİTAK 1513-Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı" kapsamında 39 üniversite tarafından yapılan proje başvuruları, TTO'ların deneyimi, yetkinliği, personel yapısı, hedefleri ve iş planı gibi kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirildi. Boğaziçi, Ege, Gazi, Hacettepe, Koç, ODTÜ, Özyeğin, Sabancı, Selçuk ve Yıldız Teknik üniversiteleri teknoloji transfer ofisleri destek almaya hak kazandı.

YILLIK 1 MİLYON TL VERİLECEK
En
başarılı ilk 5 teknopark arasında yer alan Gazi Teknopark, 32 teknoparkın değerlendirildiği Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi'nde 4. sırada yer aldı. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, "Ankara'nın en genç teknoparkı olan Gazi Teknopark çok kısa bir sürede hızlı bir gelişim gösterdi. Teknopark'ın bu başarısı artarak devam edecektir. Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark işbirliği ile faaliyetlerini sürdürecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara üniversiteleri teknolojide öncü oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN