Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullarda engel kalmayacak

Giriş Tarihi: 12.5.2013

Çankaya Belediyesi, engelli öğrencilere uygun olmadığı tespit edilen ilçedeki 156 devlet okulunu 2013-2014 eğitim-öğretim döneminden önce düzenleyecek

Engelliler Haftası'nda çarpıcı bir rapor ortaya çıkaran Çankaya Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan 156 devlet okulun engelli öğrencilere uygun olmadığını tespit etti. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın talimatıyla harekete geçen belediye yetkilileri, engelli rampası ve engelli tuvaletleri bulunmayan okulların tamamını zorluk çeken öğrencilerin kullanımına uygun hale getirecek.

"MAHRUM KALMASINLAR"
Birçok engelliyi evine hapseden ve eğitimden mahrum bırakan okulların yüzde 80'inde engelli tuvaleti olmadığını belirleyen Çankaya Belediyesi, Etüt ve Projeler Müdürlüğü'nün yaklaşık 1.5 ay süren çalışmasının ardından okul yönetimlerinin onayıyla gerekli düzenlemeleri ücretsiz yapacak. Projenin detaylarını SABAH Ankara ile paylaşan Başkan Bülent Tanık, "Aslında hepimiz birer engelli adayıyız. Engelli olduğu için eğitiminden mahrum kalan çocuğumuz kalmasın istiyorum. Basit bir rampa yüzünden okula gidemeyen birçok çocuğumuz var. Biz en azından kendi sınırlarımız içinde bu duruma son vermek istiyoruz" dedi.

GİRİŞLERE RAMPALAR YAPILACAK
Çankaya sınırlarında ilk, orta ve lise statüsünde bulunan toplam 156 devlet okulunda araştırma yapan belediye, okul girişi rampası, engelli tuvaleti ve asansör olup olmadığının analizini yaptı. Belediye, engelli tuvaleti ve asansör yapılabilecek alanın olup olmadığını da tespit etti. 156 okuldan sadece 46'sının rampası olduğu, 35'inin rampasının kullanışlı olmadığı, 58'inde hiç rampa olmadığı ve 14'ünün ise rampaya gerek duymadığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullarda engel kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN