Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'yi karış karış dolaştı...

Giriş Tarihi: 12.5.2013

Japonya Sefiresi Tomoko Araki, Türkiye'ye geldiği ilk yılda 10 bin kilometre yol yaptı. Araki, karış karış gezdiği bu ülkenin başkenti ile ilgili ise "Burası sakin ve yaşaması kolay bir şehir" diyor

Zarafetin, düzenin, farklı renk ve desenlerin buluştuğu bir rezidanstayım. Japonya Büyükelçisi Kiyoshi Araki'nin eşi Tomoko Araki ile bir aradayız. Sefire Araki, beni geleneksel kıyafeti kimono ile karşılıyor. Karşılaştığımız andan itibaren çok renkli ve keyifli bir sohbete başlıyoruz… Sefire Araki'nin 13 yıl önce de Ankara'ya geldiğini öğreniyorum. Araki, o dönemdeki Ankara ile şu andaki arasında çok fark olduğunu anlatıyor. Araki, eşinin görevi nedeniyle yeniden Türkiye'ye gelmesinin ise iki yıl önceye dayandığını söylüyor ve ekliyor: "Geldiğimiz yıl 10 bin kilometre yol yaptık. Güneyden kuzeye, doğudan batıya her yeri gezdik. Göremediğimiz birkaç şehir kaldı." Japon kültürünü, geleneklerini, Türkiye'yi ve Ankara'yı konuştuğumuz sohbetin ilk durağı ise çiçekler oluyor zira eşsiz renkleriyle huzur ve mutluluk veren çiçekler Japonya'da hayati önem taşıyor ve Sefire Araki, Başkent'in 'çiçeklerini' değerlendiriyor… İşte Uzak Doğu ülkesi Japonya'nın Sefiresi Tomoko Araki'nin Türkiye ve 'sakin bir şehir' dediği Ankara ile ilgili görüşleri…

KADINLAR ÇOK DİNAMİK

Çiçekler Japonlar'ın hayatında çok önemli… Ankara'nın çiçeklerle ilişkisini nasıl buluyorsunuz?
Özellikle ilkbaharda Ankara'da leylaklar açıyor. Erik ağaçları, kiraz ağaçları açıyor ve renkli bir bahar yaşanıyor. Bitkiler canlandığında kent çok güzel oluyor.
Gittiğiniz park ve bahçe var mı Ankara'da?
Dikmen Vadisi'nde kiraz ağaçları var, özellikle onları izlemeye gidiyorum.
topuklara şaşırıyorum Geçmişte gördüğünüz Ankara ile şimdiki arasında ne gibi farklar var?

Ben geldiğimde kış mevsimiydi, bu kadar çok mağazalar açılmamıştı. Panora, Armada gibi alışveriş merkezlerinin sayısı çoğalmış. Kıyafetler de değişmiş bu zaman zarfında. Kadınları çok daha renkli ve şık giyinir buldum.
Türk kadınlarının moda ile ilişkisini nasıl buluyorsunuz?
Öncelikli çok sağlıklı ve dinamikler. Daha mütevazı ve İslami kıyafetleri tercih etseler bile detaylarda, çantalara, eşarplara, paltolara ve aksesuarların rengine, uyumuna çok dikkat ediyorlar. Modern giyim tarzını tercih eden kadınlar da çok yüksek topuk giyiyor. Ben nasıl yürüyeceklerini merak ederken onlar şıklık içinde çok dinamik biçimde ilerliyor.
Geleneksel kıyafetiniz dışında sizin modayla ilişkiniz nasıl?
Bu üzerimde gördüğünüz ipek kumaştan yapılmış geleneksel kimono. Böyle çok sade görünseler bile giyilmesi oldukça zor. Tabi bu geleneksel kıyafetleri yılbaşı, evlilik törenleri gibi özel günlerde tercih ediyoruz. Gençler yılda birkaç defadan fazla kimono giymeyi tercih etmiyor. Ben de modern kıyafetleri çok seviyorum.
Kişisel bakımınız için kullandığınız özel ürünler, güzellik sırlarınız var mıdır?
Türkiye'de güneş çok parlak. Bunun için genellikle güneş koruyucuları kullanıyorum. Bazen hamama gidiyorum ve kese yaptırıyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'yi karış karış dolaştı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN