Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keneye karşı büyük başarı

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Kene ısırmasıyla insana geçen ölümcül KKKA hastalığına karşı geliştiren aşı çalışmalarında yüzde 80 başarıya ulaşıldı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı Erciyes ve Fırat Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü aşı projesinde ilk aşama başarıyla tamamlandı. Fırat Üniversitesi'nde fareler üzerinde denenen ve yüzde 80 başarı sağlanan projesinin 2'nci aşamasına, Erciyes Üniversitesi tarafından 5 milyon liraya kurulan Biyogüvenlik seviye 3 laboratuarında devam ediliyor. Sağlık Bakanlığı ve TÜBİ- TAK tarafından desteklenen projede ilk aşamanın başarıyla tamamlanması, gözleri Erciyes Üniversitesi'ndeki çalışmalara çevirdi. Projenin başındaki isim olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aşı geliştirme çalışmalarındaki son durumu SABAH ANADOLU'ya anlattı. Dünyada bir ilk olan projenin fareler üzerinde yüzde 80 koruma sağladığını ifade eden Özdarendeli, artık projenin ikinci aşamasına geçtiklerini söyledi.

GÖNÜLLÜLERDE DENENECEK

Türkiye'de 2002'nin ilkbahar aylarında ortaya çıkan kene ısırması sonucu ölümlerin, Türkiye için büyük bir sorun olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özdarendeli, projenin faz 1, faz 2 ve faz 3 aşamalarından oluştuğunu söyledi. Faz 0'ın klinik öncesi çalışmalar olduğunu ifade eden Özdarendeli "Bu aşı hücre kültüründe üretilen inaktif bir aşıdır. Geliştirilen aşıyı fareler üzerinde denedik ve başarılı sonuç aldık. Bundan sonraki asama olan faz 1 ve 2 çalışmalarında aşı, 80 ile 100 kişiden oluşan gönüllü insanlar üzerinde denenecek. Bunun için gerekli çalışmalar sürüyor. Faz 2'de olumlu sonuçlar çıkarsa faz 3'de aşı 3-4 bin insan üzerinde denenecek. Gönüllü insanlar üzerindeki ilk denemeler ekimde Erciyes Üniversitesi'nde olacak" diye konuştu.

DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Türkiye genelinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedeniyle ölüm oranının yüzde 5 olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özdarendeli, projenin tamamladıktan sonra hem dünyada ilk olacağını, hem de Türkiye'de uzun yıllardan beri yapılan ilk aşı çalışması biri olacağını kaydetti. Aşının özelliğinin koruyucu olması nedeniyle kene ısırmadan önce yapılacağını belirten Özdarendeli, aşının 18-65 yaş arası insanlara uygulanmasının öngörüldüğünü söyledi. Aşının şu anda laboratuar aşamasında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, çalışmaların planladıkları şekilde başarıyla devam ettiğini ve gönüllü insan denemelerinin zaman alacağını belirtti. 6-7 yıllık bir sürece ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özdarendeli, Türkiye'nin bu süre sonunda kendi aşını üreten bir ülke olacağını da sözlerine ekledi.

BAŞKA AŞILAR DA YOLDA
Çalışmanın multidisipliner bir çalışma olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özdarendeli, projede üç üniversitenin işbirliği yaptığını söyledi. Projenin ilk ayağının Fırat Üniversitesi'nde tamamlandığını ifade eden Özdarendeli, ikinci ve üçüncü aşama olan insan denemelerinin ise Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulamalar Merkezi'nde yapılacağını kaydetti. TÜBİTAK MAM'dan sonra Türkiye'nin ikinci akredite olacak olan Biyogüvenlik Seviye 3 Laboratuarında ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi aşısının yanı sıra diğer virüslere karşıda aşı geliştirilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keneye karşı büyük başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN