Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık çınarın çilesi

Spor Toto Süper Lig'in ardından PTT 1. Lig'e de veda eden Ankaragücü, tarihinin en karanlık günleri yaşıyor

Giriş Tarihi: 16.5.2013
Ankaragücü, Spor Toto Süper Lig'in ardından PTT 1. Lig'e de veda etti. Sarı-lacivertliler önümüzdeki sezon Spor Toto 2. Lig'de yoluna devam edecek. İlk kez üst üste küme düşen "asırlık çınar" tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor. 2009-2010 sezonunda, "100'üncü yılında şampiyonluk" parolasıyla çıkılan yolculuğun kabusa dönüşüyle ilgili tüm gelişmeleri SABAH ANKARA paylaştı. Gün oldu, "Bu kadarına pes" dedirtecek haberler sayfalara taşındı, yeri geldi, röportaj ve yazı dizleriyle durumun vahameti gözler önüne serildi.

HAZİN ÖYKÜ
SABAH Ankara, 2009-2010, 2010-2011
ve 2011-2012 sezonunda Ankaragücü'nün hazin öyküsünü tüm detaylarını yayınladı. Şimdi ise bu dramının 2012-2013 versiyonunu 3 gün sürecek "Asırlık Çınarın Çilesi" yazı dizisiyle anlatacağız. Bu sezon yaşananlara geçmeden önce dünyanın şampiyon çıkarmayan ender başkentlerinden olan Ankara'yı bu ayıptan kurtarma yolculuğunun nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, unutulmaması gerekenleri kısaca hatırlatalım:

HER ŞEY ŞAMPİYONLUK İÇİN

Bu hazin öykü, Ankara'yı şampiyonluk yaşamayan başkent ayıbından kurtarmak için atılan adımla başladı. 2008-2009 sezonunun bitiminde tüm Ankara'yı ve Ankaragücü'nü heyecanlandıran bir hareket oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yıllardır Ankara'dan bir şampiyon çıkarma hayali için düğmeye basıldı. Ankaragücü Onursal Başkanı Cemal Aydın ile Melih Gökçek, Ankaragücü için bir araya gelip detay konuşuldu. Güçlü bir yönetim oluşturarak bu hayali gerçeğe dönüştürmenin adımları atılmıştı.

ÇÖKÜŞÜNv BAŞLANGICI
19 Ağustos 2010 tarihinde Altınpark'ta Cemal Aydın, Melih Gökçek ve dönemin Başkanı Cengiz Topel Yıldırım hep birlikte el kaldırırken, taraftarlar ortalığı yıkıyordu. Gökçek'in desteğiyle Ahmet Gökçek 30 Ağustos 2009 tarihinde yapılan kongrede Cengiz Topel Yıldırım'dan görevi devralıp işe koyuldu. Dünyanın sayılı tesisleri arasında gösterilen Saray Tesisleri, Ankaragücü'nün emrine verildi. Ankaragücü tarihinde görmediği yıldızları Başkent'e getirdi.

KRİZ İYİCE DERİNLEŞTİ
Dünya yıldızları takımı terk etti. Futbolcular giyecek forma bulamadı. Mutfakta yemek pişmedi. Devreye giren ve silahların konuştuğu kongrelerle "Kukla Başkanlar" diye tabir edilen Sami Altunyuva, Haluk Ilıcan, İlyas Sümer, Bent Ahlat krizi daha da derinleştirdi. Tüm bu gelişmelerin sonunda Ankaragücü, 30 yıldır mücadelesini sürdürdüğü Spor Toto Süper Lig'den PTT 1. Lig'in yolunu tuttu.

SKANDALIN ADRESİ OLDU
Her şey yolunda giderken tarihler 26 Kasım 2009 gösterirken şok bir gelişme yaşandı. 30 Ağustos 2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu'nun iptali için 25. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Kemal Erkin Karaözbek tarafından iptal davası açıldı. Gerçekçe olarak ta Gökçek'lerin tüzüğe aykırı 400 üye kaydı gösterildi. İşte bu hareket sonun başlangıcı oldu. Mahkeme kararıyla Ahmet Gökçek yönetimi tekrar Cengiz Topel'e devretti. Artık asırlık çınar, skandalların adresi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık çınarın çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN