Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvancılık gelişiyor

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün tarımsal kooperatiflere sağladığı desteklerle hayvancılık ilerliyor

Başkent, hayvancılıkta gelişiyor. Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce tarımsal kooperatiflere sağlanan kredi ve desteklerle Başkent hayvancılığı adım adım büyüyor. Polatlı Karahamzalı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2011 yılında başlattığı koyunculuk projesini tamamlayarak merinos ırkı koyunların sahibi oldu. 50 kooperatif ortağı, yüzde 3 faizli krediyle 50 koyun 2 de koç aldı. Kooperatifin kredi ödemeleri ise 2015 yılında başlayacak ve 5 eşit taksitle 2020 yılında da borçları tamamen bitmiş olacak.

'ÖNEMVERİYORUZ'
İl Müdürü Muhsin Temel Karahamzalı Köyünü ziyaret ederek Kooperatif Başkanı Mustafa Özyörük ve kooperatif ortaklarıyla bir araya geldi. Karahamzalı Köyü'nün merinos koyunlarıyla kırsal kalkınmada öncü rol üstleneceğini belirten Temel, Ankara'nın tomografik yapısı itibariyle koyunculuğa çok müsait olduğunu, bunun için de koyunculuğa çok önem verdiklerini söyledi.

EĞİTİM HAREKATI
Proje dahilinde 2 tonluk süt soğutma tankı ve yem ezme makinesinin de kooperatifin hizmetine verildiğini ifade eden Muhsin Temel, proje çalışmalarının hayvanların gelmesiyle sona ermediğini ve Karahamzalı Köyü'nde koyun bakımı, beslenmesi, hastalıklar ve mera yönetimi gibi bir çok konuyu içeren bir eğitim seferberliği başlattıklarını söyledi.

ÖRNEK OLACAK
Muhsin Temel, "Karahamzalı Köyü'nde şu anda yaklaşık 10 bin baş koyun var. Üreticilerimizin koyunculuk konusunda tecrübeli olması bizim için bir avantaj. Ancak eğitim çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Karahamzalı Köyü ile sadece Ankara'ya değil, tüm Türkiye'ye örnek olacak bir çalışma yapmak istiyoruz" dedi.

Ahmet Kararmaz:
'Krediyi rahat ödeyeceğim'
Projeyle 50 koyun alan yetiştirici Ahmet Kararmaz ise eski bir koyun yetiştirici olduğunu, zamanla koyunculuk yapmayı bıraktığını ancak bu projeyle tekrar koyunculuğa başladığını söyledi. Kararmaz, koyunlarına kendisinin çobanlık yaptığını belirterek, krediyi rahat bir şekilde ödeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Mustafa Özyürük:
Merinos ırkının farkı büyük
Kooperatif Başkanı Mustafa Özyörük ise alınan koyunlardan tüm kooperatif ortaklarının memnun olduğunu ifade ederek, merinos ırkı koyunların farkının çok net görüldüğünü söyledi. Koyunlara 1 yıllık hayat sigorta yaptıklarını da dile getiren Özyürek, koyunların ününün şimdiden duyulduğunu ve Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin erkek kuzulardan damızlık koç yetiştirmek istediklerini sözlerine ekleyerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvancılık gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN