Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazıdan 'antik gergedan' çıktı

Giriş Tarihi: 21.5.2013

Nevşehir Ürgüp Sofular Köyü civarındaki dere yatağında, Gazi Üniversitesi'nin arkeolojik kazısı sırasında milyonlarca yıllık gergedan fosili gün ışığına çıktı

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü başkanlığında Nevşehir'in Ürgüp ilçesi Sofular Köyü'nde yapılan kazılarda 10 milyon yıllık gergedan fosili bulundu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okşan Başoğlu, "Nevşehir'de gergedanın yaşamış olması şimdilerde bizlere acayip geliyor. Çünkü zürafanın, kaplanın veya gergedanın buralarda yaşadığını düşünmek çok uzağımızda olan düşünceler. Ancak bölge, doğa tarihini ortaya koyması açısından çok çeşitli ve verimli bir bölge" dedi.

GÖVDESİ BÜTÜN HALDE

Bölgenin fosil bakımından hayli zengin olduğunu, aynı fosil yatağında fil, zürafa, at, geyik, ceylan, domuz, kaplan, çift toynaklılar ve etçillerin fosillerinin de ortaya çıktığını belirten Başoğlu, "Nevşehir'in doğa tarihi, bölgede yaşamış olan hayvanlar ve neye benzedikleri ortaya konulmaya çalışılıyor. Gergedan, yaz aylarında toprak altından çıkarılarak sergilenecek. Fosilin bulunması yabancı arkeologların bölgeye daha fazla ilgi duymalarını sağladı. Gergedan fosilinin bütünüyle bulunması arkeolojik açıdan önemli" dedi.

ANADOLU SULAK VE ORMANLIKMIŞ
Fosili bulunan gergedanın nadir bir tür olduğunu ifade eden Başoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ceratotherium Neumayri türüne ait olan fosilin Akdeniz bölgesinde de yaşamış olduğu biliniyor. Genç miyosen döneme ait olan bu fosiller, yaklaşık 10 milyon yıllık bir geçmişe sahip. Yine bu fosillere bakarak o dönemde bölgenin çalılık, ağaç ve ormanlık bir alan olduğu ortaya çıkıyor. O dönemde Anadolu coğrafyası kurak değil. Sulak, ormanlık, yer yer savan olan günümüz Afrika'sına benzer bir iklim. Dolayısıyla çok sayıda hayvan burada yaşama sansına sahip olmuş."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazıdan 'antik gergedan' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN