Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şarkıları yaşayan kadın Ankara'da

Aşkın tutkulu sesi Buika, haziran başında tüm dünyada yayınlanacak yeni albümü "La Noche Mas Larga"nın Avrupa turnesi kapsamında Ankaralılar'la buluşacak

İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika, en iyi eserlerini bir araya getirdiği "En Mi Piel" albümünden sonra çıkaracağı "La Noche Mas Larga" albümünün Avrupa Turnesi kapsamında Pasion Turca himayesinde 25 Mayıs'ta Ankara'daki hayranlarıyla buluşacak. Flamenko ile cazı bir araya getirerek, Flamenko'yu farklı boyutlara taşıyan ve dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandıran Buika, şarkılarını adeta yaşıyor, kelimelerle oynuyor ve duyguları içerek kulaklara fısıldıyor. İkinci albümü "Mi Nina Lola" albümü ile İspanyol Müzik Ödülleri'nde "En İyi Prodüksiyon" ve "En İyi İspanyolca Albüm" dallarında, "El Ultimo Trago" albümü ile de "En İyi Tropikal Albüm Grammy"sini kucaklayan Buika, yeni albümü La Noche Mas Larga'da kendi şarkıları ve de "Siboney", "Ne Me Quite Pas" ve "Throw It Away" gibi klasikleşmiş şarkıları seslendiriyor. Yeni şarkılarını ilk kez 25 Mayıs'ta Ankaralı hayranlarına sunacak olan Buika, sevenlerine unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak. Şarkı söylerken çok içten olan Buika, "Şarkı söylerken özgürleşiyorum" diyor. İşte Buika ile konser öncesi keyifli bir sohbet…

Efsanevi caz piyanisti Chick Korea ile 70. yaş günü kutlamalarında beraber sahne aldınız, size şarkı söylerken eşlik ettiğinde neler hissettiniz?
Muazzam bir geceydi. Büyük bir mutluluk yaşıyordum çünkü asla nereden geldiğimi unutamıyorum. Mahallemi, çocukluğumu, bizi terk eden babamı. Çok sert bir dünya. Çocukken yaşadığım zorluklara sanki zihinsel bir duvar da eşlik ediyordu. Sınırlılıklarımı aşabildiğim için kendimle gurur duyuyorum.

New York'ta ünlü Carnegie Hall'de de uzun zamandır birlikte çalıştığınız Kübalı piyanist Chucho Valdes ile birlikte sahneye çıktınız, peki o gece için nasıl bir repertuvar hazırlamıştınız?
Artık sahnede ne yaptığımı hiç bilmiyorum. Blues'u, cazı, Flamenko'yu unutuyorum. Sadece olmaya karar veriyorum ve kendimi özgür bırakıyorum. Ne hissediyorsam oyum. Müzisyenlerle doğaçlamalarla gideceğimiz yolu sahnede buluyoruz ve sonuç olarak 7 nota çevresindeyiz, hissetmek önemli.

'CESURLARA İHTİYAÇ VAR'
Pedro Almodovar'ın filmi "İçinde Yaşadığım Deri" hikayesi oldukça sert bir filmdi ve yine sizin şarkınızın bir kısmı da travmatik bir sahneye eşlik ediyordu, film hakkında neler hissediyorsunuz?
Pedro Almadovar'ın cesareti bana ilham veriyor. Cesur insanlara, duyguları cesurca ifade eden insanlara ihtiyacımız var. Pedro Almodovar benim için bir kahraman. Onu çok seviyorum. Bana göre filmi de yine çok cesurdu. Filminde şarkı söylemek fikri bile çok heyecan vericiydi. Bir yandan caz kayıtları, bir yandan dans şarkıları… Sahneye nasıl bir repertuvarla çıkıyorsunuz? n Albümlerimden şarkılar söylüyorum ama her konserde yepyeni şarkılar da söylüyorum. Ayrıca bundan böyle Motown şarkılarından da sürprizlerim var. Sahnede benim için her defasında sürprizler oluyor, dinleyiciler için de sürpriz şarkılar oluyor…

İLK KEZ SESLENDİRECEK
Dans müziklerini takip edenler dans şarkılarınızı da bilir, peki sırada neler var?
Elektronik müzik durdurulamaz. Benim için de dans müziği için tam zamanı olduğunu hissediyorum. Çok iyi dans müzikleri var, üstelik derin duygular hissettirebilen dans şarkılar da var. Ayrıca kimi zaman çok basit sözleri olan bir dans şarkısı da duygulara dokunabiliyor. Tıpkı, Modjo'nun Lady şarkısı gibi. Sözleri basit ama dinlerken bir anda kendinizi dolu duygu içinde buluyorsunuz. Ben de Kiko Navarro ile bir dolu şarkı kaydettim ve albüm artık piyasada. Bir yandan da sevmek üzerine ikinci kitabımı yazdım bile. "La Noche Mas Larga" albümüm de hazır ve çok kısa bir süre sonra piyasada olacak. Yeni şarkılarımı ilk kez Ankara'ya da getiriyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şarkıları yaşayan kadın Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN