Türkçe Olimpiyatları büyük coşkuyla başladı

Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelen öğrenciler "Uluslararası Dil ve Kültür Festivali" kapsamında düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nda buluştu

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından, "Uluslararası Dil ve Kültür Festivali" kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları, 19 Mayıs Stadı'nda resmi açılış töreniyle başladı. "Evrensel Barışa Doğru" sloganıyla yapılan Türkçe Olimpiyatları açılış törenine Ankaralılar akın etti. Stadı dolduran binlerce kişi Türkçe'nin çocuklarının performansını ayakta alkışladı.

ALKIŞ ALDI

Farklı ülkelerden gelen ve Türkçe konuşan çocuklar hep birlikte 'merhaba' dedi. "Dünya Orkestrası"nın gösterisiyle başlayan törende birbirinden güzel performanslar büyük alkış aldı. Açılış törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile siyaset, iş, spor ve medya camiasından çok sayıda davetli katıldı.

55 İLDE YAPILACAK

Dünyanın farklı ülkelerinde, Türkçe'yi en iyi öğrenen öğrencileri ödüllendirmek amacıyla, 2003 yılından beri düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, bu yıl 1-16 Haziran günleri arasında gerçekleştiriliyor. 140 ülkeden 2 bin finalist öğrencinin katılacağı 11. Türkçe Olimpiyatları, Türkiye genelinde 55 il, 99 sahnede yapılacak. Beş kıtadan dili, dini, rengi farklı olan öğrenciler şarkı, şiir, dil bilgisi, halk oyunları, tiyatro ve kısa film gibi 19 farklı kategoride hünerlerini sergileyecek.

"KÖPRÜ KURUYOR"
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, öğrencilerin medeniyetler arasında ve gönüller arasında köprü kurduğunu ifade etti. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkçe Olimpiyatları'na katılan öğrencilere "Ülkemize ve ülkenize hoş geldiniz" dedi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise "Bu gençlerimize, bu güzellikleri bize armağan eden tüm öğretmenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe Olimpiyatları büyük coşkuyla başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN