Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ali ERDOĞAN: Doping sempozyumu

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Akdeniz Oyunlarına sayılı günler kaldı…
2020 Olimpiyat Oyunlarına talibiz…
Henüz Doping Kontrol Merkezimiz yok… Dopingle mücadelede yeterli olduğumuzu düşünemeyiz…
7-10 yaşında sporca başlayan çocuklar bile dopingli çıkmadı mı?
Gazete manşetlerinde halterde 70 sporcudan 18'i dopingli çıktığı yer alması dopingle mücadelede yetersiz kaldığımız gerçeğini gözler önüne seriyor. Avrupa Şampiyonu eski milli atlet Süreyya Ayhan doping nedeniyle pistlerden uzaklaşmadı mı? Olimpiyat şampiyonu halterci Halil Mutlu ve Nurcan Taylan dopingden ceza almadı mı?
Suçlu sporcular mı? Doping, sporcuların yarışta kendilerine avantaj sağlamaları için kullandıkları performans arttırıcı ilaç veya yöntemlerin genel adı olduğuna göre sadece sporcuları suçlamak, dopingle mücadelenin adresini değiştirir.
Türkiye'de antrenörler ve sporcular doping içermeyen ilaçların kullanacaklarını bilmiyor.
Bunun temel nedeni ise eğitimsizlik… Federasyonların sağlık kurulları bulunuyor. Bu kişiler yurt dışı seyahatleri dışında hangi kampa gidiyorlar görmedim, duymadım.
Akdeniz Oyunları öncesinde 30 Mayıs Perşembe günü Hacettepe Üniversitesi Doping Sempozyumu yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Boks ve Judo Federasyonunun organize ettiği "2020 Olimpiyatları Öncesinde Tüm Federasyonlar El Ele" sloganıyla gerçekleşen bu Türk sporu açısından çok önemli bir toplantıydı. Dopingin ilk kez konunun uzmanları tarafından tartışıldı. Sempozyuma kaç federasyon başkanı, sağlık kurulundan kaç doktorun, antrenör ve sporcunun katılacağını merak ediyordum… Kulüpleri saymak istemiyorum… 60 federasyon var. Federasyon başkanı, antrenör, sporcu ve sağlık kurulundan bir kişi olmak üzere her federasyondan 4 kişi katılsa toplam 240 kişi bu sempozyumu izlemesi gerekirdi.… 153 kişi izledi… Çoğunluğu da katılımcı, öğrenciler… Antrenör ve sporcu sayısı 23'ü geçmedi… Halter Bayan Milli Takımı, Boks, Judo, Hentbol de bazı milli sporcular, Golf ve Rugby Genel Sekreterleri toplantıyı izleyenler arasındaydı. Federasyonların seyahatlerine ülke ve yer seçerek gitmek isteyen sağlık kurullarındaki doktorlar nerede?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali ERDOĞAN: Doping sempozyumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN