Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tescilde Başkent sınıfta kaldı

Kent niteliklerini korumak için yapılan tescil işlemlerinde Ankara başarılı olamadı. Birçok değerini koruma altına almayan Başkent, geride kaldı

Türk Patent Enstitüsü Coğrafi İşaretler'e kayıtlı yalnızca 3 adet tescili bulunan Ankara, değerlerine sahip çıkmıyor. Beypazarı Kurusu, Çubuk Turşusu ve Kalecik Karası Üzümü'nü tescil ettiren Başkent'in Çubuk Çizgili Akik Taşı başvurusu ise kabul edilmeyi bekliyor. Keçisi, tavşanı, kedisi, simidi, döneri ve tavasıyla ünlü Ankara'nın kendine özgü birçok değeri için başvurusu dahi yapılmaması dikkat çekiyor.

ANKARA'YA YAK IŞMIYOR
Son olarak Beypazarı Kurusu'nun tescil edilmesiyle sayıları 3'e çıkan coğrafi işaret tescilleri, Türkiye'nin başkenti Ankara'ya hiç yakışmıyor. Kendine özgü bilinen meşhur değerlerini koruma altına almayan Ankara'nın 1 adet başvurusu ise hala işlem görüyor. İşlem gören Çubuk Çizgili Akik Taşı'nın da tesciliyle Başkent'e özgü coğrafi işaret sayısı yalnızca 4'e yükselecek.

BAŞKA BAŞVURU YOK
Türk Patent Enstitüsü'nün Coğrafi İşaretler'e kayıtlı 169 adet tescili bulunuyor. Keçisi, tavşanı, kedisi, simidi, döneri ve tavasıyla ünlü Ankara için başka herhangi bir başvuru Türk Patent Enstitüsü'nde yer almıyor. Bu durum, değerlerini koruma altına almak için herhangi bir girişimde bulunmaktan kaçınan Ankaralı yetkilileri ise harekete geçirmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tescilde Başkent sınıfta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN