Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi cami yenilenecek

Büyükşehir Belediyesi, 600 yıllık Tabakhane Camii'yi Başkent'e yeniden kazandıracak. Cami baştan sona yenilenerek tekrar hizmete açılacak

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Bentderesi'ndeki 600 yıllık tarihi cami için Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Beş ay önce çıkan yangında büyük hasar gören Tabakhane Camisi restore edilerek, yepyeni görünümüyle hizmet verecek. Büyükşehir Belediyesi Ulus Tarihi Kent Merkezi'nden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Balamir Gündoğdu, büyük hasar gören, mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Tabakhane Camisi'nin yine Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün gözetiminde restore edileceğini bildirdi.

TALİMAT VERDİ
Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in cami yandığında çok üzüldüğünü belirterek, "Başkanımız caminin restorasyonu için talimat verdi. Başkanımız mümkün olan en kısa sürede de caminin ibadete açılması istedi. Cami restore edilerek 3 ay içinde açılacak" diye konuştu.

KADI NECMEDDİN 600 YIL ÖNCE YAPTI
Bentderesi'nde bulunan Tabakhane Camii yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip. Çatılı, sade bir yapıdan oluşan caminin duvarları taş temel üstüne kerpiç örgü olup, son cemaat yeri ise bulunmuyor. Halen kuzeydoğu köşsinde minaresi bulunmakla birlikte, esas minaresinin kaidesi, güney batı köşede yer alan Tabakhane Camisi, Kadı Necmeddin'in 1428 tarihli Vakfiyesi'ne göre, 15. yüzyılın ilk yarısında kendisi tarafından yaptırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi cami yenilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN