Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamamönü'ne estetik tıraş

Altındağ Belediyesi, Hamamönü'nün siluetini bozan yüksek katlı binaların üst bölümlerini yıkarak yapıyı iki kata düşürüyor

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Hamamönü'nün silüetini bozan çok katlı yapılarla ilgili Altındağ Belediyesi ilginç bir çalışma başlattı. Farklı bir teknikle üst katları yıkılan binalar 2 kata düşürüldükten sonra dış cepheleri de tarihi Ankara evlerine benzetildi. Talatpaşa Bulvarı'na bakan ve Hamamönü'nün tarihi dokusunu bozan 6 apartmandan ilk ikisi, belediye tarafından kamulaştırıldı. İki kata düşürülen binaların dış cephesinde tadilat yapıldı. Diğer 4 apartmanda ise yapı sahipleri kendileri yıkım yaparak, kat sayısını 2'ye düşürme kararı aldı.

Yıkımda çevre kirliliği oluşmuyor
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yıkım sırasında farklı bir tekniğin kullanıldığına dikkat çekerek, "4-5 konteyner birbiri arkasına bağlanıyor. Bu düzenek apartman camına takılıyor. Elektrik süpürgesinin hortumunu andıran bu sistemle yıkım sırasında elde edilen molozlar doğrudan kamyona yükleniyor ve çevre kirliliği oluşmasının önüne geçiliyor" dedi. Tiryaki, apartmanların boylarının kısalmasına rağmen değerlerinden bir şey kaybetmediklerini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamamönü'ne estetik tıraş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN